بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

سنگ های ساختمانی :

عمده ترين سنگ هايي كه در عمليات ساختماني در ايران بكار مي روند عبارتند از:

انواع سنگ های ساختمانی

تراورتن:

اين سنگ حاصل رسوبات جريانات آب گرم زيرزميني مي باشد.سنگ تراورتن محصول چشمه های آهک ساز قديمی هستند که از بین آنها تراورتن های سفید که رگه های رنگی و تخلخل یکنواخت تری داشته باشند، از کیفیت بالاتری برخوردارند. اگر چه نحوه تشکیل تراورتن های کم رنگ ناشی از وجود رنگدانه های پراکنده ی اکسید آهن در متن سنگهای تراورتن است، اما دليل تراورتن های رنگی که بر حسب درصد رنگدانه های اکسيد آهن به رنگ قرمز، گردويی، ليمويی وغیره دیده می شوند و دارای نقش هايی که ناشی از اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های مختلف تراورتن می باشد، ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارد. کاربرد سنگ تراورتن به دلیل داشتن مقاومت قابل قبول، برش پذيری و صیقل پذيری ایده آل، زیبایی ظاهر، وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل و یکپارچه شدن با ملات، از جمله پر مصرف ترین و ایده آل ترین سنگ های ساختمانی از جمله نماهای مدرن و کلاسیک و محوطه سازی به شمار مي رود و انواع مختلف تراورتن ها بر حسب رنگ تقسيم بندی می گردند. نظیر تراورتن قرمز، ليمویی، گردویی، سفيد و کرم. اين نوع سنگ ها در ايران به عنوان سنگ نما به کار می روند.

 

گرانيت:

از انواع سنگهاي آذرين بوده و بسيار سخت و محكم، بادوام و بسيار جلا پذير است. ساب زدن و جلاپذيري از ساب معمولي و نماي سنگي تا مرحله آينه اي شدن امكان پذير است.گرانيت خرد شده را براي تهيه بتن زير سازي جاده و راه آهن و سنگ ساختماني آن را براي بناهاي يادبود، زيربناي تاسيسات، تزئينات داخل و خارج ساختمان و كف سازي به كار مي برند. از انواع گرانيت ساختماني مي توان گابرو، دياباز كه اصطلاحا به ان گرانيت سياه هم مي گويند نام برد.بيشتر گرانيت ها سخت و چگال هستند و به اين ترتيب جزو مصالح بادوام ساختماني قرار مي گيرند . در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محيط هاي صنعتي را به خوبي تحمل مي نمايند . ظاهر گرانيت متأثر از كار انجام شده برروي سطح نهايي آن است كه ممكن است چكشي ، كلنگي ، تيشه اي يا صيقلي باشد. بهترين نماي سنگ گرانيت حالت صيقلي آن است كه زيبايي رنگ و انعكاس كريستال هاي آن را نمايش مي دهد. سطح گرانيت بر اثر حرارت و تفاوت ضريب انبساط و انقباض بين اجزاي كريستالي مختلف آن به صورت سوخته در مي آيد. استفاده تلفيقي از گرانيت صيقلي و سوخته در ساختمان به علت تضاد، زيبايي جالبي پديد مي آورد. در ايران معادن بسياري وجود دارد كه سنگ هاي گرانيت با رنگ هاي مختلف از آنها استخراج مي شوند. سنگ گرانيت به علت هزينه سنگين استخراج، برش و صيقل ، نسبتاًگران است به همين دليل بيشتر در نماي ساختمان هاي مهم به كار برده مي شود . از اين سنگ براي كف سازي ، پياده روسازي و راه سازي نيز استفاده مي گردد.

 

كوارتزيت:

اين نوع سنگ كه اغلب با سنگ گرانيت نيز اشتباه مي شود داراي ويژگيهاي متفاوتي است و از گرانيت سخت تر است. اين سنگ با ظاهر زبر و بلوري خود قابل شناسايي است. كوارتزيت را بخاطر ظاهر زبر آن بيشتر در ساختمانهاي ارزان قيمت و روستايي به كار مي برند. رنگ آن بيشتر قهوه اي سوخته، سرخ، خاكستري و قهوه اي است.


مرمريت:

از انواع سنگ هاي دگرگون است كه در رنگهاي سفيد، خاكستري، سياه، سبز، قرمز، زرد و ارغواني مي باشد. سنگ مرمر را براي تزئينات و نما سازي داخل ساختمان شامل، كف، ديوار و كارهاي هنري بكار مي برند.

 

ماسه سنگ:

اين سنگها از نوع رسوبي هستند كه از چسبيدن دانه هاي سيليس به يكديگر به وجود آمده اند. مواد اين سنگ ممكن است سيليس، اكسيد آهن و يا خاك رس باشد. سختي و دوام قطعات اين سنگ بستگي به نوع چسب آن دارد. رنگ اين سنگها معمولا خاكستري، قهوه اي، سرخ و ارغواني است. ماسه سنگ كاملا سيماني شده را ممكن است كاملا خرد نموده و در زير سازي راه آهن و جاده ها به كار برند. همچنين ماسه سنگ كوارتزي را به عنوان ماسه ريخته گري و ماده اوليه شيشه استفاده مي كنند.ماسه سنگ ها ممكن است داراي بافت نرم يا خشن باشند . از نظر رنگ بر اساس ماده چسبنده طيفي از رنگ ، سفيد ، نخودي و خاكستري تا قهوه اي و قرمز را در بر مي گيرند . عموماً در برابر يخ بندان مقاومند. سطح نهايي آنها به صورت چكشي ، كلنگي و تيشه اي قابل مصرف است و براي نصب آنها  از ابزار غير آهني استفاده مي شود.


سنگ توف:

از انواع سنگهاي خاكستر آتشفشان بوده كه به علت چسبندگي كم ذرات آن در اثر هوازدگي پوسته پوسته مي شود و به صورت دانه هاي ريز از آن جدا مي شود. اين سنگ را به علت سبزي چشم نوازي كه دارد در كار ديوار سازي، پارك سازي و ديوارهاي حايل استفاده مي كنند.


سنگ آهك :

از انواع سنگهاي رسوبي است و در سطح وسيعي از نظر اندازه، قواره و شكل و رنگ وجود دارد. سنگ آهك را براي تزئينات داخل و خارج ساختمان، ديوار، تزئينات كف، نماسازي، مجسمه سازي و ستون سازي به كار مي برند.


مرمريت:

از انواع سنگ هاي دگرگون است كه در رنگهاي سفيد، خاكستري، سياه، سبز، قرمز، زرد و ارغواني مي باشد. سنگ مرمر را براي تزئينات و نما سازي داخل ساختمان شامل، كف، ديوار و كارهاي هنري بكار مي برند.


شيست:

سنگهاي لايه لايه سياه رنگ مي باشند كه از انواع سنگهاي دگرگوني هستند و به مصرف فرش كردن كف، پياده روها، خيابانها، باغها و پاركها مي رسند.نكته اي كه در پايان اين مطلب قابل ذكر ميباشد اين است كه با توجه به ميزان ذخائر معادن سنگهاي ساختماني در ايران و ميزان استخراج انواع آنها، ايران داراي مقام سوم و چهارم جهان مي باشد.

تماس با بهینه ساز