سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور

تلفن تماس بهینه ساز

شرکت آکسون فراز صنعت نماینده رسمی شرکت بهینه ساز می باشد، سرویس و نگهداری آسانسور عبارتست از بازیینی کلی قطعات نصب شده و نظارت مستمر بر عملکرد کلی سیستم پس از نصب آسانسور. بطور کلی هیچ سیستم یا مکانیزمی وجود ندارد که نیازمند سرویس و نگهداری و بازبینی دوره ای نباشد به ویژه سیستمهایی که ایمنی آنها نقش اساسی در عملکرد کلی سیستم ایفا می نماید و خرابی آنها باعث خطرات احتمالی جانی می گردد. از اینرو اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور کمتر از اهمیت نصب آسانسورنبوده و یک آسانسور صرفنظر از نوع آن و شرکت سازنده آن ، می بایست بطور منظم و حداقل ماهانه یک بار توسط شخص یا اشخاص متخصص تحت بازرسی منظم قرار گیرد.

سرویس و نگهداری آسانسور

تعمیرات آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور را از لحاظ توجیه پذیری اقتصادی نیز می توان بررسی نمود. بطور کلی بدیهی است اگر قطعه یا قطعاتی در شرف خرابی یا آستانه فرسودگی قرار بگیرند در صورتیکه به موقع تعویض یا تعمیر نگردند احتمالا باعث اختلال در عملکرد قطعات دیگر نیز خواهند بود، و یا ممکن است خرابی آنها صدمات جبران ناپذیری به کل سیستم وارد نماید. حتی وقوع خطرات جانی در بدترین حالت ممکن است. فرض کنید طنابهای فولادی (wire ropes) آسانسور یا همان سیم بکسل آسانسور در آستانه فرسودگی قرار گرفته است . این فرسودگی و یا خوردگی سیم بکسلها باعث خوردگی فلکه های کششی موتور و هرزگرد می شود بنابراین فلکه های کششی نیز در معرض فرسودگی قرار میگیرند و در حالتیکه ترمز ایمنی آسانسور (پاراشوت) فعال و تنظیم نباشد پارگی سیم بکسل باعث سقوط آسانسور شده و منجر به آسیب های جبران ناپذیر جانی و مالی خواهد بود.

تعمیرات آسانسور

بنابر مطالب فوق از لحاظ توجیه پذیری اقتصادی و از لحاظ ایمنی و منطقی یک آسانسور صرف نظر از نوع و شرکت سازنده می بایست بطور منظم و حداقل ماهانه یک بار توسط شرکتهای دارای صلاحیت، تحت بازرسی منظم قرار گیرد.

تعمیر آسانسور

واحد سرویس و نگهداری بهینه ساز متشکل از سرویسکاران آموزش دیده و مجرب است،که با تمام تجهیزات در تهران و شهرستانهای حومه، آماده ارائه خدمات و سرویس در اسرع وقت بوده و رفع هر گونه خرابی و اجرای نگهداری پیشگیرانه در جهت افزایش عمر و کارایی دستگاه را بر عهده دارد. این مجموعه با دارا بودن انبار قطعات قابلیت ارائه خدمات سرویس ، نگهداری و جنرال سرویس حتی در ایام تعطیل را نیز دارد. سرویس و بازرسی در مجموعه فنی مهندسی بهینه ساز بر اساس چک لیست شرکت صورت می گیرد و از جمله خدمات قابل ارائه در این مجموعه به اختصار می توان گفت:

سرویس و نگهداری آسانسور مطابق با استاندارد بین المللی EN-81 آسانسورسرویس و نگهداری آسانسورهای خاص، گیرلس، هیدرولیک و پکیج های خارجیارائه چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور به مدیر ساختماناجرای جنرال سرویس (General Service) در ابتدای قرارداد سرویس و نگهداری آسانسورگارانتی قطعات نصب شده تحت پوشش قرارداد سرویس و نگهداری آسانسوراجرای تعمیرات دوره ای توسط پرسنل متخصص و با تجربه شرکتارائه خدمات پشتیبانی و آموزش از طریق وب سایت (سیستم مشتریان)ارائه خدمات به ساختمانهای خاص و پر ترافیک توسط سرویسکار مقیم ارائه خدمات سرویس و نگهداری آسانسور به طور منظم و On time رفع خرابی در اسرع وقت ارائه خدمات سرویس ، نگهداری و جنرال سرویس حتی در ایام تعطیل

تعمیر آسانسور

چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور

 

در هر بازرسی ماهانه و ادواری، آسانسور بر اساس یک چک لیست بازرسی شده و وضعیت موارد موجود در چک لیست به مدیر ساختمان ارائه می گردد و تعمیرات بر اساس سوابق چک لیست آسانسور صورت میگیرد.

موتورخانه آسانسور

بررسی دمای متوسط موتورخانه و سیستم ترموستات موتور آسانسوربررسی استحکام شاسی پایه موتوربازدید فیوزها و اتصالات جعبه سه فاز و سیستم ارتبازدید و تعویض روغن گیربکس موتور آسانسوربازدید شفت موتور و گیربکس آسانسوربازدید شیارهای سیم بکسل فلکه کششی موتور و هرزگردها تنظیم ترمز موتور و بازدید لنت ترمز موتور آسانسوربازدید سیم بکسل های آسانسورنظافت موتورخانه نظافت داخل موتور ژنراتور و فن موتور آسانسوربازدید گاورنر و اتصالات گاورنر آسانسوربازدید ترمینالها، اتصالات و قطعات تابلو فرمان آسانسور تست سیستم نجات اضطراری و دشارژ باطری های نجات اضطراری آسانسور

چاه آسانسور

بازدید میکروسوئیچهای Limit حد و دور اندازهای آسانسوربازدید و روغن کاری ریلهای آسانسوربررسی کشش ارتجاعی سیم بکسلهای آسانسوربازدید کابلهای آسانسوربازدید روشنایی چاه آسانسوربازدید لقمه های ریل کابین و وزنه آسانسوربازدید زنجیر تعادل زیر قاب وزنه و کابین آسانسوربازدید کرپی ها و سربکسلهای آسانسوربازدید اتصالات سیم بکسل به کابین و قاب وزنه آسانسوربررسی کفشکهای کابین و وزنه آسانسوربررسی روغندانهای آسانسوربررسی ترمز ایمنی پاراشوت و اتصالات میله پاراشوت به سیم بکسل گاورنر آسانسوربررسی اتصالات و پیچ و مهره های یوک کابین آسانسوربازدید سنسور آهنربا و آهنرباهای آسانسوربررسی اتصالات، ترمینالها و دکمه های جعبه revision آسانسوربازدید ضربه گیر (بافرها) کابین و قاب وزنه آسانسوربازدید گاورنر پایین و استپ قارچی چاهک پایین آسانسور

درب های طبقات لولایی آسانسور

بازدید قفلها، بازدید کنتاکتهای درب، بازدید مگنت درب بازکن، بازدید فنر درب ها، بازدید دیکتاتورها، تنظیم دربها، روغن کاری لولاهای دربها

درب های طبقات تمام اتوماتیک آسانسور

بازدید قفلها، بازدید کنتاکهای درب، بازدید کفشکهای زیر درب، نظافت شیارهای درب، بازدید مکانیزم و موتور سردرب

کابین و طبقات آسانسور

 

بازدید کابین و طبقات آسانسور

بازدید شستی احضار طبقات، بازدید شستی احضار کابین، بازدید روشنایی کابین، بازدید فن و کلید فن، بازدید موزیک و اعلام طبقات، بازدید صفحه نمایش شستی کابین، بازدید عملکرد درب کابین

 

جنرال سرویس آسانسور

جنرال سرویس آسانسور در واقع عملیاتی است که در شروع فرآیند سرویس و نگهداری آسانسور توسط یک شرکت خاص جهت شناسایی ، رفع اساسی عیوب و انطباق کل مجموعه با اصول استاندارد، انجام می شود. این عملیات بسته به وضعیت آسانسور ممکن است شامل (اورهال overhaul – تعمیرات) یا بازسازی اساسی و یا شامل تنظیمات سطحی و معمولی یک آسانسور باشد. عموما سرویس و نگهداری یک آسانسور بدون جنرال سرویس امکان پذیر نیست ، فرض کنید یک آسانسور به دلیل نقص فنی در سیستم مکانیکی ، باعث مراجعه متعدد سرویسکار در فواصل زمانی کوتاه جهت رفع خرابی آسانسور می گردد، اگر سرویسکار نسبت به رفع اساسی مشکل مربوطه اقدام نکند، زحمات و مراجعات مکرر ادامه داشته و این مسئله باعث ضرر طرفین (سرویسکار و ساکنین ساختمان) خواهد بود. بنابراین عملیات اساسی و کلی مورد نیاز برای رفع خرابی در قالب جنرال سرویس تعریف می گردد.

سرویس آسانسور

جنرال سرویس آسانسور ممکن است شامل بازسازی یک آسانسور نیز باشد. در واقع اگر مجموع قطعات یک آسانسور دچار فرسودگی شده و به پایان عمر خود نزدیک شود قبل از بروز فاجعه می بایست نسبت به تعویض ، نوسازی و ارتقاء قطعات آن اقدام نمود. در حقیقت این امر زمانی اتفاق می افتد که تعمیرات و تعویض جزئی و داخلی قطعات در حالت کلی مقرون به صرفه و منطقی نبوده و صرفا تعویض کامل قطعات عمدتا مطلوب خواهد بود.

مهمترین و اساسی ترین بخش از مقوله جنرال سرویس (همچنین خود عملیات سرویس و نگهداری آسانسور) شناسایی عوامل پیدا و پنهان محیطی و داخلی در فرسایش مکانیکی و الکتریکی قطعات آسانسور بوده که این قطعات به دلیل وجود این عوامل بطور مداوم در معرض تخریب، خوردگی و فرسودگی هستند. از اینرو آشنایی با مواد اولیه، نحوه ساخت و عملکرد کلی آنها جزء ضروری و لاینفک رفع عیوب می باشد. نتیجه گیری منطقی این است که همواره انتخاب نوع قطعات و نحوه نصب آنها چه در جنرال سرویس و چه در نصب آسانسورتعیین کننده کیفیت و هزینه های سرویس و نگهداری و میزان رضایت خود ساکنین از آسانسور خواهد بود.

فاکتورهایی که در جنرال سرویس توسط یک شرکت مورد ارزیابی قرار می گیرد عبارتند از:

رعایت استانداردها و ضرایب ایمنیتناسب و هماهنگی در انتخاب تجهیزات با نیازهای کاربران مسئولیت پذیری و ایفای تعهدات چه در جنرال سرویس و چه در سرویس نگهداری قطعات دوام و عمر تجهیزات انتخابی کاهش هزینه های سرویس و نگهداری و خدمات پس از فروش، نوسازی و مدرنیزه کردن تجهیزات، ضمانت و گارانتی قطعات نصب شده

بازسازی آسانسور

بازسازی آسانسورهای قدیمی، فرسوده، از رده خارج و یا آسانسورهایی که از لحاظ ترافیک (شامل سرعت، ظرفیت و …) پاسخگوی نیاز کاربران نیست از دیگر خدمات شرکت فنی مهندسی بهینه ساز می باشد. بازسازی یا نوسازی آسانسور (به اصطلاح Modernization یا Reconstruction) به علل و عوامل گوناگونی وابسته است:

خرابیهای متعدد آسانسور و عدم قابلیت رفع خطا بدون تغییرات اساسی نوسازی ، ارتقاء تکنولوژی و افزایش امکانات آسانسور زیباسازی و مدرنیزه کردن تزیینات داخلی کابین آسانسور و دربها و شاسی های احضار بیرون کابین آسانسور در طبقات کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری آسانسور پس از اجرای بازسازی یا نوسازی افزایش ضریب امنیت و ایمنی با اجرای تعویض و نوسازی کامل قطعات فرسوده و غیر قابل استفاده انطباق کل مجموعه با مفاد استاندارد چه از لحاظ آسانسور و چه از لحاظ ساختمانی ارتقاء پارامترهای ترافیکی آسانسور و سازگاری این پارامترها با نیاز کاربران ساکن در مجموعه ساختمان (از جمله سرعت، ظرفیت، الگوریتم پاسخ دهی به احضارها و …)افزایش کیفیت حرکت از جمله نرمی جرکت و حذف تکانه های بی مورد کابین آسانسورکاهش سر و صدای ناشی از حرکت آسانسور چه در موتورخانه و چه در طبقات طراحی جدید و استفاده از تمامی ظرفیتهای چاه آسانسور و حذف فضاهای پرت و در نتیجه افزایش ظرفیت کابین آسانسورکاهش مصرف انرژی و هزینه های برق مصرفی آسانسور

در حدود ۱۲۰۰ ساعت کار تحقیقات آماری از کارشناسان، تولید کنندگان، بازرگانان و شرکتهای فعال در زمینه آسانسور و پله برقی و نیز انجام بیش از ۲۵۰ ساعت مصاحبه های حضوری با اعضای هیئت مدیره و ساکنین ۱۰۰ ساختمان مختلف با کاربری های متفاوت (مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستانی ، خودروبر و … ) در مناطق ۶،۵،۴،۳،۲،۱و۷ شهری تهران بزرگ در فاصله زمانی یک دهه (از آغاز سال ۸۰ تا پایان سال ۸۹) و در ساختمانهای اداری از ۵ توقف (۱۷ متر طول مسیر) تا ۲۰ توقف (۷۰ متر طول مسیر) و به ظرفیت حداقل ۴ نفر (۳۲۰ کیلو گرم ) تا حداکثر ۵۰۰۰ کیلو گرم ، نتایج جالب و قابل تامل زیر حاصل گردید:

حدود ۵% آسانسورها با کیفیت عالی ، حدود ۱۲% با کیفیت خوب ، حدود ۲۰% با کیفیت متوسط و حدود ۶۳ % با کیفیت حداقل نصب و در حال سرویس دهی می باشند. محاسبات نشان می دهد نوسازی و مدرنیزاسیون در آسانسورهای با کیفیت عالی امکانپذیر و قابل اجرا با هزینه مناسب ، در آسانسورهای با کیفیت خوب امکانپذیر و با هزینه بالا، در آسانسورهای با کیفیت متوسط امکانپذیر و غیر اقتصادی و در آخر در آسانسورهای با کیفیت حداقل بسیار پر هزینه می باشد.

اگر آسانسور یک ساختمان فاقد یک سرویسکار و کارشناس قابل اعتماد باشد ، ساکنین چگونه تشخیص دهند که آسانسور نیاز به نوسازی دارد؟

عدم اطمینان ساکنین از تطابق آسانسور با استانداردهای بین المللی (آسانسور فاقد گواهینامه استاندارد باشد.)انتظار طولانی و بیش از حد کاربران در لابی جهت استفاده از آسانسورعدم رضایت مسافران از کیفیت استارت و استپ حرکتی از جمله: هم سطح سازی غیر دقیق کابین با طبقات یا سر و صدای غیر عادی و تکانه های شدید تغییر نوع و کاربری ساختمان (ساختمان عوض شده ولی آسانسور خیر)بیش از ۱۰ سال از تاریخ نصب آسانسور گذشته است.آسانسور اغلب خود بخود خاموش می شود.تأثیر روانی منفی آسانسور بر ارزش مالی کل ساختمان

تعمیرات (Overhaul) آسانسور

تعمیرات (Overhaul) آسانسور، در دو حالت: ۱_تعمیرات و نگهداری دوره ای و ۲_تعمیرات موردی انجام میگردد. تعمیرات دوره ای شامل آسانسورهایی است که تحت قرارداد سرویس و نگهداری یک شرکت بوده و وقوع هر مشکل می بایست با اعزام تعمیرکاران و سرویس کاران شرکت رفع گردد.

تعمیرات موردی شامل آسانسورهایی بوده که تحت نظارت هیچ شرکتی نیست و چون به طور مرتب سرویس نمی شود از لحاظ ایمنی ،کیفیت در سطح قابل قبول نمی باشد. این مجموعه از ارائه خدمات در حالت دوم (تعمیرات موردی) معذور بوده و به هیچ عنوان مسئولیت عملیات تعمیر و سرویس موردی آسانسور، خارج از قالب قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور نمی پذیرد. بنابراین در صورت خرابی آسانسور می بایست خدمات در قالب جنرال سرویس و سرویس نگهداری صورت پذیرد. علت این امر همانطور که به اختصار در بخش سرویس و جنرال سرویس به آن پرداخته شد ضرورت تداوم عملیات سرویس و نگهداری برای یک آسانسور می باشد.

مشکلات یک آسانسور به دلیل پیچیدگی و گستردگی قطعات موجود در یک آسانسور همیشه آشکار نیست و الزاما با یک بار تعمیر و سرویس هیچ گاه سطح کیفی یک آسانسور به نقطه ایده آل نخواهد رسید. در نتیجه نادیده گرفتن سرویس و نگهداری دوره ای منظم منجر به ایجاد صدمات و آسیبهای چبران ناپذیر به قطعات آسانسور شده که بعضا با هزینه های بسیار بالا قابل رفع خواهند بود.

مواردی که برای یک آسانسوری که بطور منظم سرویس نمی گردد و بصورت موردی تعمیر و سرویس می گردد اتفاق می افتد عبارتند از:

Response Time یا زمان پاسخ به احضار مسافران افزایش خواهد یافت Downtime یا زمانی که آسانسور قادر به سرویس نیست افزایش خواهد یافت، هزینه های تعمیر افزایش خواهد یافت Service Time یا زمانی که آسانسور در حال سرویس است کاهش خواهد یافت، نارضایتی ساکنان و کاربران افزایش خواهد یافت، مهمتر از همه ضریب ایمنی آسانسور کاهش خواهد یافت.

تماس با بهینه ساز

→ خواندن مطلب قبلی

پشتیبانی و اجرای شبکه

خواندن مطلب بعدی ←

دزدگیر ساختمان

نوشتن نظر شما