روف گاردن

روف گاردن

تلفن تماس بهینه ساز

روف گاردن یا بام سبز، تکنولوژی مدرن سقف سبز است با کارایی بالا بر روی پشت بام ها و تراس ها که به دلیل نیاز به موادی سبک و بسیار مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب برای رشد پوششی گیاهان ، امری  تخصصی  و مهندسی می باشد .

روف گاردن

وجود این پوشش گیاهی در پشت بام میتواند به کاهش از دست دادن گرما و کاهش مصرف انرژی در شرایط زمستان تاثیر گذار باشد . پشت بام یک ساختمان ، تصویری از یک محوطه در اختیار شخص قرار می دهد که ممکن است در سطح خیابان بسیار ساده و معمولی به نظر بیاید. اما هنگامی که بر بالای بام یک ساختمان بلند بایستیم می توانیم تمامی این عوامل و مناظر متنوع را مشاهده و از دیدن آنها لذت ببریم

طراحی روف گاردن

یکی از اصلی ترین مزیت های فضای سبز پشت بام ، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می کند و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت ، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد.

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

برای ساختن یک بام سبز ، با توجه به شرایط خاص این محوطه،  به خدمت گرفتن مشاوران حرفه ای مورد نیاز است که با انجام عملیات نقشه برداری دقیق و انجام محاسبات گوناگون و انتخاب مواد مناسب و اجرای صحیح ، به محوطه شخصیتی خاص ببخشند .

بام سبز

بام سبز

 

بام سبز

با توجه به پیشرفت شهر نشینی و حضور برج ها و ساختمان های بلند ، فضاهای قابل دسترس برای محوطه سازی روز به روز ، رو به کاهش می رود و نیاز به ساخت این فضا ها تحت عنوان بام سبز در فضاهای اندکی همچون بام ها و تراس ها بیش از پیش احساس می گردد.
علی رغم کم بودن منابع در این مورد در ایران و نیز سختی اجرای این نوع پروژه ها ، مجموعه روف گاردن بهینه ساز  ، سعی داشته بصورت کاملا تخصصی همگام با علم روز دنیا جز پیشگامان مطالعه و ساخت روف گاردن در ایران باشد.

اجرای بام سبز

طراحی بام سبز

بام سبز یا بام باغ به مجموعه ای ازعملیات محوطه سازی و فضای سبز اتلاق می شود که بر روی سقف ایجاد می گردد ، این فضا در بعضی موارد همسطح زمین یا بروی بام زیر زمین اجرا می گردد . (برای دیدن تصویر پروژه های اجرا شده با هماهنگی به دفتر مرکزی مراجعه کنید)

انتخاب خاک برای روف گاردن

خاک در روف گاردن یکی از مواردی است که میبایست برای انتخاب و آماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در فضای سبز پشت بام دارای محدودیت هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

۱- خاک در بام سبز باید وزن مخصوص کمتری داشته باشد

۲- خاک در روف گاردن باید توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد

طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

۳- اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در روف گاردن برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در بام سبز، خاک در فضای سبز پشت بام باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید. (خوشحالیم در طول این سالها با مطالعه و تکیه برتجربیاتمان توانسته ایم به ترکیب خوب و اختصاصی برای ساخت خاک مورد استفاده در روف گاردن برسیم)

انتخاب مصالح برای بام سبز

اگر چه ساخت بام سبز شباهت های زیادی به محوطه سازی دارد اما محدودیت وزن ، مهمترین عاملی است که باعث می شود تا تغییرات در انتخاب مصالح و حتی نحوه اجرای آنها به وجود آید

تقسیم وزن در روف گاردن

تقریبا مهندسین تمام ساختمان ها ، برای وزن برف ،حدود ۵۰ کیلو در مترمربع ، بار بر روی پشت بام محاسبه مینمایند ، این بار محاسبه شده می تواند کمک کند تا برای اضافه وزن ناشی از ساخت فضای سبز پشت بام بر ساختمان استفاده گردد.

محوطه سازی

محوطه سازی

اما نکته مهمتر از این موضوع برنامه ریزی تقسیم وزن المانها ی بام سبز در محل های مناسب است چرا که باری که برای برف محاسبه شده بصورت یکنواخت در روی کل بام پیش بینی شده اما بار در روف گاردن در بسیاری از نقاط بصورت متمرکز میباشد . ( ما اعتقاد داریم اطلاعات ما در خصوص تقسیم بار برای روف گاردن کم نظیر است)

زهکشی بستر کاشت در بام سبز

شاید اهمیت ایزولاسیون در بام سبز از کسی پوشیده نباشد اما باید خاطر نشان کرد اگر اهمیت زهکشی در فضای سبز پشت بام بیش از ایزو لاسیون نباشد کمتر نیست .

فضای سبز پشت بام

زهکشی در بام باغ از دو سو دارای اهمیت است اول برای حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده در روف گاردن و بعد برای جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی . معمولا به دلیل در نظر نگرفتن لوله های جداگانه برای دفع آبهای مازاد بام سبز ، باید از لوله های آب باران کمک گرفت . تبدیل زهکشی متمرکز در بستر های کاشت روف گاردن به زهکشی گسترده ،نیاز به فنون و مصالح خاص این موضوع را داراست. ( مجموعه روف گاردن بهینه ساز با واردات لایه های مخصوص زهکشی بام سبز که امروزه در اروپا مورد استفاده است امکان خوبی برای زهکشی بستر کاشت در روف گاردن را فراهم آورده است.)

فیلترینگ بام سبز

فیلترینگ در بام سبز به عملیاتی اتلاق میشود که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری می گردد . این عمل به واسطه قرار دادن لایه ای از الیاف ،انجام می پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی روف گاردن می شود.

بام سبز

بام سبز

آلاچیق روف گاردن

ساخت آلاچیق در بام باغ با ساخت آلاچیق برروی زمین تفاوتهایی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

۱-نیروی باد وارده بر آلاچیق در روف گاردن بیشتر است

۲-در اتصال استراکچر به  آلاچیق محدودیت وجود دارد

ایزولاسیون روف گاردن

ایزولاسیون در بام باغ یکی از مهمترین بخش ها است ، که در واقع مرزی است برای عبور و عدم عبور آب به فضایی که زیر بام سبز قرار دارد . برای این بخش بسته به سایز بام سبز می توان از روشها و مواد مختلفی استفاده نمود.عایق کاری پشت بام با فایبرگلاس (عایق کاری روف گاردن با فایبرگلاس)

روف گاردن

روف گاردن

انتخاب گیاه برای بام سبز

تمام هزینه ها و تلاشها برا ی ساخت بام سبز برای رسیدن به فضای سبز و کاشت گیاهان است و همین نمایانگر اهمیت انتخاب گیاهان برای بام باغ می باشد. گیاهانی که برای بام باغ استفاده می شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین کاشته می شوند انتخاب می گردند با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آنها توجه داشت مثل میزان رشد ریشه ،میزان تحمل گرما و تابش مستقیم نور خورشید ،میزان مقاومت در برابر باد های شدید و… ( مجموعه خانه باغ با تکیه بر ۱۵ سال سابقه در تولید و عرضه گل و گیاه واجرای فضای سبز اطلاعات مفیدی درخصوص کاشت گیاهان در بام سبز داراست

کشور های پیشگام در ساخت بام سبز

در سالهای اخیر بسیاری از کشور های جهان باتوجه به اثرات ثابت شده مثبتی که بام سبز ها بر کیفیت محیط زیست شهری دارند برای گسترش روف گاردن در شهرها اقدامات قابل توجهی انجام داده اند . شهر هایی چون توکیو  تورنتو , برلین , لندن و سنگاپور در پروژه های مختلفی اقدام به تحقیق و کمک مالی به گسترش بام باغ ها نموده اند.

اجرای روف گاردن

تماس با بهینه ساز

→ خواندن مطلب قبلی

نصب آیفون تصویری

خواندن مطلب بعدی ←

اجرای فضای سبز

نوشتن نظر شما