کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

در حالی که تورم مردادماه به ۸.۷ درصد رسیده است، در این ماه قیمت مسکن شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۶ درصد بالا رفت که نشان می‌دهد هنوز نرخ رشد قیمت مسکن از تورم پایین تر است.

 

 

نرخ رشد قیمت مسکن پایین تر از تورم

به گزارش Consbank، بر اساس اعلام رییس مرکز آمار تورم مردادماه ۸.۷ درصد بوده است و این در حالی است که در همین ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴.۲۸ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۷.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
آمارها در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد پس از چهار سال نزول قیمت مسکن، هر ماه مقدار اندکی قیمت مسکن در پایتخت بالا می‌رود. با این حال معاملات بیش از ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته که عمیق ترین رکود چهار سال اخیر را تجربه کرد، افزایش نیافت. لذا کارشناسان می‌گویند صحبت از رونق واقعی بخش مسکن مقداری زود است؛ زیرا برآوردها نشان می‌دهد افزایش حجم معاملات بیش از آن‌که به علت ورود خریداران مصرفی به بازار مسکن باشد، ناشی از افزایش سفته‌بازی در بنگاه‌های تهران و متغیر کاهش نرخ سود بانکی بوده است.
 

مظنه قیمت مسکن تهران در مردادماه ۱۳۹۵

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

جوادیه

۴۱ متر

نوساز

۹۶ میلیون

افسریه

۶۵ متر

۸ سال

۱۳۰ میلیون

پیروزی

۶۹ متر

۱۵ سال

۱۳۵ میلیون

دامپزشکی

۵۵ متر

۶ سال

۱۶۲ میلیون

پونک

۶۶ متر

۳ سال

۲۵۶ میلیون

حکیمیه

۱۱۰ متر

۱۲ سال

۳۴۰ میلیون

سازمان برنامه

۹۱ متر

۱۲ سال

۳۷۰ میلیون

یوسف آباد

۷۲ متر

۱۲ سال

۴۴۷ میلیون

بلوار کشاورز

۱۰۶ متر

۷ سال

۵۴۶ میلیون

جردن

۵۵ متر

نوساز

۶۵۵ میلیون

شهرک قدس

۱۲۵ متر

۱۳ سال

۷۱۹ میلیون

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند سال قبل به ترتیب ۳.۸۸، ۳.۸، ۳.۹۲ و ۴.۲۱ میلیون تومان بود. در فروردین ماه ۱۳۹۵ قیمت مسکن با افت همراه شد و به ۳.۹۹ میلیون تومان رسید. در اردیبهشت ماه نیز متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۴.۰۱ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۷ و ۲.۸ درصد افزایش داشت. در خردادماه، تیرماه و مردادماه نیز قیمت مسکن پایتخت به ترتیب ۴.۲۲ و ۴.۲۳ و ۴.۲۸ میلیون تومان بود که نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل به ترتیب ۳.۵، ۴.۴ و ۷.۶ درصد افزایش داشت.
 
اما وضعیت ساخت و ساز در شهر تهران چندان مناسب نیست. در زمستان ۱۳۹۴ تعداد ۱۸۱۰ پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده که نسبت به فصل قبل حدود ۴ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن ۲۵.۱ درصد کاهش داشته است.
 
از سوی دیگر با توجه به رشد چند مرحله ای وام مسکن که اصلی ترین نسخه دولت برای درمان رکود مسکن محسوب می شود و نیز کاهش سود تسهیلات انتظار می رود بازار مسکن تهران جنب و جوش بیشتری به خود گیرد؛ کما اینکه در سه ماه اخیر تعداد افرادی که برای دریافت وام مسکن به بانک مراجعه می کنند از روزانه ۱۶۰ نفر به حدود ۲۲۰ نفر افزایش یافته که این مساله دلیلی شد برای اینکه وزیر راه و شهرسازی بگوید «مسکن از رکود خارج شده است». با این حال کارشناسان نظر دیگری دارند و معتقدند بخش مسکن هنوز از خواب چهار ساله بیدار نشده است؛ چرا که تعداد معاملات کل کشور به سیر نزولی ماهیانه خود ادامه می دهد.
 
تعداد قراردادهای مردادماه ۱۳۹۵  کل کشور حاکی از افزایش ۱۱ درصدی نسبت به ماه قبل و کاهش ۳۴ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل دارد. رییس اتحادیه مشاوران املاک در این خصوص اظهار کرد: در مردادماه تعداد قراردادهای خرید و فروش کل کشور ۵۹ هزار و ۹۸۶ مورد بود که با توجه به ۵۳ هزار و ۸۶۵ قرارداد ماه قبل و ۹۰ هزار و ۴۷۰ مورد در مردادماه سال گذشته به ترتیب با افزایش ۱۱ و کاهش ۳۴ درصدی مواجه بودیم.