بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

از سال گذشته، مطالعه و بررسی شرایط اجتماعی و فرهنگی شهرهای جدید شروع و سندی تهیه شد که بعد از تصویب در مجمع شهرهای جدید به این شهرها ابلاغ خواهد شد.
به گزارش Consbank، حبیب‌اله طاهرخانی، عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید، در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی برخی جزئیات سند هویت‌بخشی به شهرهای جدید را تشریح و اظهار کرد: با توجه به آخرین اقدامات شرکت عمران شهرهای جدید ارتقای شرایط اجتماعی و فرهنگی این شهرها از اولویت‌های شرکت عمران محسوب می‌شود و باید به آن توجه ویژه‌‌ای شود. به همین منظور اقداماتی برای توسعه فضاهای فرهنگی و اجتماعی و همچنین، فضاهای ورزشی برای شکل‌گیری هویت و انسجام هویتی در شهرهای جدید در دستور کار قرار دارد.
 
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید تأکید کرد: ما به اینکه صرفاَ مسئول ساخت‌و‌سازها هستیم اعتقادی نداریم بلکه برای ایجاد فضاهای فیزیکی مناسب برای شهروندانی که در شهرهای جدید سکونت دارند هم مسئول هستیم.
 
طاهرخانی به شروع مطالعات در این زمینه که از سال گذشته آغاز شد اشاره کرد و گفت: در سال گذشته، مطالعه‌ای در زمینه شرایط اجتماعی و فرهنگی شهرهای جدید شروع شد با این پیش‌فرض که ضمن تحویل مسکن مهر با مسائل مختلفی مواجه می‌شویم که در صورت نبود رویکرد فعال فضای سختی برای ساکنان شهرهای جدید ایجاد می‌شود. در این چارچوب خروجی سندی هم تهیه شده که بعد از تصویب در مجمع شهرهای جدید به این شهرها ابلاغ خواهد شد.
معین ویژه شهر جدید پردیس درباره اقداماتی که به‌زودی در زمینه هویت‌بخشی به شهرهای جدید کلید می‌خورد، گفت: ابتدا لازم است در شهرهای جدید حمایت از نهادهای مدنی به‌منظور گسترش آن‌ها در اولویت قرار گیرد. این نهادها باید فعالیت‌هایی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و محیط زیست شهری داشته باشند. حتی لازم است نهادهایی در حوزه‌های ورزشی شکل بگیرند و ما نقش تسهیل‌گری برای این نهادها داشته باشیم. باید با افزایش همکاری‌ها سایر نهادها را توانمند کنیم تا آن‌ها همکار مجموعه مدیریت شهرهای جدید باشند. 
 
طاهرخانی بر توسعه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی در شهرهای جدید و در اختیار قرار دادن فضا و شرایط لازم برای تحقق یافتن این موضوع تأکید کرد و گفت: منابع مالی این امکانات با اعتبارات داخلی شرکت عمران شهرهای جدید و همکاری با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تأمین می‌شود.
 
وی با بیان اینکه شرکت عمران شهرهای جدید به دنبال تنوع‌بخشی در پارک‌ها و فضاهای عمومی است، ادامه داد: بستر شکل‌گیری هویت شهری را باید در قالب این طرح‌ها فراهم کنیم. همچنین باید نمادهایی برای شهرهای جدید به‌منزله سرمایه‌های نمادین ایجاد شود. برای مثال می‌توان به برج آزادی در تهران اشاره کرد. ایجاد چنین نمادهایی را در دستور کار قرار می‌دهیم تا هریک از این شهرها با یک نماد مشخص شناخته شوند. همچنین سعی می‌کنیم در مباحث اطلاع‌رسانی از ظرفیت رسانه‌های محلی و خصوصی هم بهره‌مند شویم که البته این رسانه‌ها باید در مسیر مناسبی هدایت شوند.
 
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه افزود: هم‌اکنون در میان شهرهای جدید به مسکن مهر توجه فراوانی می‌شود. اگر بتوان سایت‌ها را در توجه به موضوعاتی از جمله محیط زیست و مسائل فرهنگی شهرهای جدید هدایت کرد امکان همگرایی بین شهروندان بیشتر می‌شود. برای توانمندسازی شهروندان کوشش می‌شود از برنامه‌های تسهیل‌گری دستگاه‌های مختلف استفاده شود تا علاوه‌بر آموزش روابط همسایگی، به بهداشت و تغذیه نیز توجه شود تا در زمینه‌های گوناگون ارتقا یابند.