بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

بررسی طرح ممنوعیت استفاده از شومینه در منازل مسکونی واکنش‌های متفاوت اعضای شورای شهر تهران را درباره ورود به حیطه حقوق مدنی شهروندان تهرانی در پی داشت.
به گزارش Consbank، علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران، در مخالفت با طرح ممنوعیت استفاده از شومینه گازسوز و زغال‌سوز به عنوان وسیله‌ای گرمایشی در منزل اظهار کرد: تصویب چنین طرحی مثل این است که طرحی نوشته شود تا مردم باربیکیو نسازند.
 
دبیر با اشاره به مقررات ملی ساختمان گفت مهندس ناظر ساختمان باید بر استاندارد بودن شومینه‌های خانگی نظارت کند و نمی‌توان مردم را موظف کرد تا در خانه‌شان شومینه نسازند.
 
وی اضافه کرد: هرچند مصرف گاز شومینه زیاد است اما نمی‌توانیم ساخت آن را غیرقانونی کنیم زیرا این جزو اختیارات شورای شهر شمرده نمی‌شود.
 
همچنین، مجتبی شاکری، رئیس کمیته فرهنگی شورا، خاطر نشان کرد برخی الگوهای مصرفی نادرست با آموزش‌های فرهنگی و جریان‌سازی نرم قابل تغییر است.
 
وی با تأکید بر اینکه این طرح باید به صورت عادی در شورا بررسی یا از دستور کار خارج شود گفت: نمی‌توان در تمام امور مردم دخالت مستقیم داشت. اگر استفاده از شومینه به دلیل مصرف بالای گاز ممنوع اعلام می‌شود، پس استفاده از برخی یخچال‌ها نیز به دلیل افزایش برق باید منع شود. 
 
وی در ادامه تأکید کرد: نمی‌توان با ممنوعیت استفاده از شومینه رفتار مصرفی شهروندان را تغییر داد یا اصلاح کرد. درحالی‌که بسیاری از امور باید به دست جریان‌سازی نرم و آموزش‌های فرهنگی تغییر داده شوند.
 
علاوه‌براین، غلامرضا انصاری، عضو دیگر شورا، نیز در دفاع از فوریت طرح مذکور اظهار داشت: طی سال‌های گذشته تاکنون، به دلیل گسترش آلودگی هوا ستادهایی برای مقابله با این بحران شکل گرفته است. این معضلات به دلیل گسترش بی‌رویه مصرف گاز در سطح کشور ایجاد شده است. درحالی‌که با جایگزینی انرژی‌های نو متناسب با آب‌وهوا و منابع هر شهر  از بروز مشکلات امروزی جلوگیری می‌شد.
 
انصاری در ادامه افزود: بحث حقوق مدنی موارد بسیاری را در بر می‌گیرد و شاید شرایط و ضرورت‌های زمانی و مکانی محدودیت‌هایی را ایجاد کند. فوریت این طرح هم بحث کاهش آلودگی و هم امنیت جانی شهروندان را در بر می‌گیرد. 
 
احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا، نیز گفت: مرگ و میر ناشی از استنشاق منواکسید کربن بسیار اهمیت دارد.
 
وی افزود: اگر شرایطی ایجاد شود، باید ممنوعیت مصرف گازهای آشپزخانه را نیز در نظر گرفته شود زیرا برقی کردن وسایل پخت و پز نه تنها از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند بلکه امنیت افراد را هم در پی دارد. به‌یقین این ممنوعیت‌ها به نفع خانواده‌ها خواهد بود. البته قصدی نیست تا به حیطه حقوق مدنی افراد وارد شویم.