کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

یک کارشناس مسکن می‌گوید در سال 1391 اجاره بها متناسب با جهش قیمت مسکن افزایش نیافت و با شیب ملایم‌تری بالا رفت که هم‌اکنون نیز این روند ادامه دارد.

به گزارش Consbank، محمدمهدی مافی در گفت‌گو با ایسنا اظهار کرد: بعد از جهش یکباره قیمت واحدهای مسکونی در سال 1391 اجاره بها متناسب با آن بالا نرفت و شیب افزایش اجاره بها ملایم‌تر بود. به همین دلیل انتظار می‌رود اجاره بها طی سال‌های آینده این عقب‌ماندگی را جبران کند.

وی افزود: در حال حاضر در نقاط مختلف، شیب مثبت افزایش اجاره بها حس می‌شود که به اعتقاد من در سال‌های آینده نیز ادامه دارد؛ چرا که بخش اجاره بها می‌خواهد اختلاف بازدهی اجاره و قیمت مسکن را به حالت تعادل برساند.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که اگر میزان سرمایه گذاری در بازار ساخت کاهش یابد باید توقع داشته باشیم که میزان اجاره‌بها افزایش یابد، گفت: اگر ساخت و ساز با رکود مواجه شود میزان تقاضای اجاره افزایش می‌یابد که در آن صورت شاهد بالا رفتن نرخ اجاره بها خواهیم بود.

مافی به مساله توان خرید مسکن و توان پرداخت اجاره بها اشاره و خاطرنشان کرد: در دولت قبل با کاهش توان خرید خانواده‌ها مدت زمان انتظار خانه‌دار شدن دو سال افزایش یافت. پس جمعیت متقاضی جدید ناگزیر به سمت بازار اجاره می‌روند. این میزان تمایل ناخواسته خانواده‌ها به اجاره‌نشینی، به افزایش اجاره بها می‌انجامد.

وی نقش تورم را در افزایش اجاره بها موثر دانست و گفت: مالکان در ایران معمولا از نرخ‌های مصوب و معمول سالیانه اجاره بها تبعیت نمی‌کنند،بلکه ملاک آنها بحث تورم است که سالیانه با توجه به آن مبلغ اجاره را بالا می‌برند.