کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

بانک مرکزی باید با صدور مجوز صندوق‌های پس‌انداز جدید و منطقه‌ای و ضمن موافقت با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن مقدمات لیزینگ مسکن را فراهم کند.
به گزارش Consbank، محمد‌هاشم بت‌شکن، مدیرعامل بانک مسکن، اظهار کرد: این بانک در تلاش است در راستای خط‌ مشی‌ دولتی نقش خود را از مجری سیاست‌ها به مرتبه «تصمیم‌سازی» و مرجع مشاوره‌ و برنامه‌ریز در بخش مالی مسکن توسعه دهد. 
 
به گفته وی در حال حاضر بانک مسکن مجموعه‌ای از بازارها، نهادها و ابزارهای نوین تأمین مالی مسکن را طراحی کرده است، اما به‌منظور اجرای همه آن‌ها به انواع الزامات و پیش‌نیاز راهبردی نیازمند است و این الزامات باید به دست هیئت دولت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی فراهم شود.
 
وی خاطر نشان کرد: در دو سال اخیر، تعدادی ابزار و نهاد نوین تأمین مالی مسکن از جمله صندوق زمین و ساختمان، صندوق پس‌انداز و شرکت تأمین سرمایه، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی بانک مسکن، راه‌اندازی شد. با این حال درصدد هستیم نهادهای دیگری همچون شرکت‌های پس‌انداز منطقه‌ای راه‌اندازی کنیم و این شرکت‌ها قادرند در استان‌های مختلف متناسب با اوضاع اقتصاد مسکن آنجا تسهیلات مسکن مختص آن منطقه را پرداخت کنند. شرکت رتبه‌بندی اعتباری، لیزینگ، صندوق املاک، ابزارها، نهادها، مستغلات و سایر بازارها، که در ماده 14 قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن به آن‌ها اشاره شده است و بازار رهن ثانویه ایجاد شود.
 
بت‌شکن تأکید کرد: با بررسی‌های به عمل آمده، برای ایجاد این بازارها، ابزارها و نهادهای نوین و جدید تأمین مالی مسکن باید بسترها و الزامات مربوطه فراهم شود و این موضوع توان تسهیلات‌دهی به دو سمت عرضه و تقاضای مسکن را به چند برابر افزایش خواهد داد.
 
وی افزود: فراهم‌سازی اولین الزامات و بسترها در این مسیر از سوی بانک مرکزی امکان‌پذیر می‌شود. بنابراین، بانک مرکزی باید مجوز صندوق‌های پس‌انداز جدید و صندوق‌های پس‌انداز منطقه‌ای را صادر کند و ضمن موافقت با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در آینده‌ای نزدیک، مقدمات راه‌اندازی عملیاتی لیزینگ مسکن را فراهم کند. همچنین، در این مسیر لازم است نرخ سپرده قانونی حساب‌های تعهدی مسکن نیز کاهش یابد.
 
بت‌شکن درباره الزاماتی که فراهم شدن آن‌ها به دست وزارت امور اقتصادی و دارایی میسر است گفت: تدوین لایحه بانک‌های توسعه‌ای، صدور مجوز بیمه تخصصی اعتباری مسکن، افزایش سرمایه بانک مسکن و تسویه یا تهاتر مطالبات از دولت، پیش‌نیازهای تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای و درنتیجه، مهیا شدن شرایط استفاده از نهادها و ابزارهای جدید تأمین مالی مسکن است و امیدواریم به زودی اتفاق بیفتد.
 
مدیرعامل بانک مسکن از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تقاضا کرد یارانه مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات مسکن را تأمین کند و مجوز راه‌اندازی صندوق تضمین تسهیلات رهنی را از طریق درج در برنامه ششم توسعه کشور صادر نماید. خواسته دیگر این معاونت اختصاص سرفصل مستقل برای بانک‌های توسعه‌ای در برنامه ششم است.
 
وی در پایان افزود: از وزارت راه و شهرسازی تقاضا می‌شود سیاست‌های واگذاری زمین را در راستای تأمین مالی مسکن تنظیم و منطبق کند. پیش‌نیاز دیگر تأمین مالی مسکن به شکل نوین نیز باید به دست سازمان بورس و اوراق بهادر فراهم شود که به ترتیب عبارت‌اند از: صدور مجوز تأسیس نهاد اعتبار‌سنجی، صدور مجوز انتشار اوراق مشارکت رهنی، ایجاد انواع ابزارهای تأمین مالی و راه‌اندازی نخستین صندوق املاک و مستغلات.