بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از رشد معاملات بخش مسکن در مرداد‌ماه نسبت به تیرماه 1394 خبر داد و آمار خرید و فروش و اجاره 13 روز اول شهریورماه را ارائه کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، حسام عقبایی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: در 13 روز اول شهریورماه تعداد قرار‌داد‌های خرید و فروش در تهران 6042 مورد و قرار‌داد‌های اجاره 8434 مورد بوده است. در مجموع 14899 مورد کل قرار‌داد‌ها اعم از اجاره، خرید و فروش، مبایعه‌نامه، صلح و سایر‌ قرار‌داد‌ها بوده است.

وی به آمار معاملات مسکن در مرداد‌ماه اشاره و خاطر نشان کرد: تعداد معاملات مرداد‌ماه امسال 14355 قرار‌داد خرید و فروش و 2595 قرار‌داد اجاره و در مجموع 35924 قرار‌داد شامل خرید و فروش، اجاره، صلح و غیره بودیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران بیان کرد: بدین ترتیب قرار‌داد‌های خرید و فروش تیرماه امسال شهر تهران 12895 مورد بوده و در بخش اجاره نیز 19746 مورد داشتیم که شاهد رشد معاملات در مرداد‌ماه بوده‌ایم.

عقبایی با اشاره به کاهش معاملات بخش مسکن در مرداد‌ماه این مساله را ناشی از تقارن با ماه مبارک رمضان عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: در فروردین‌ماه امسال قرار‌داد‌های خرید و فروش 5823 مورد، در اردیبهشت‌ماه 16660 مورد و در خرداد‌ماه 17232 مورد، تیرماه 12898 مورد و مرداد‌ماه 14355 مورد بوده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین به تعداد معاملات انجام شده در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: کل معاملات خرید و فروش انجام شده طی 13 روز اول شهریورماه در کشور 36523 مورد بوده و تعداد معاملات اجاره نیز 29803 مورد و در مجموع شاهد 69417 مورد معامله در کل کشور بودیم.

عقبایی همچنین به آمار خرید و فروش مرداد‌ماه در کل کشور اشاره کرد و افزود: 86762 مورد خرید و فروش در کشور داشتیم و تعداد معاملات اجاره در مرداد‌ماه کل کشور 165880 مورد بوده است. بدین ترتیب مقایسه آمار مرداد‌ماه با تیرماه نشان می‌دهد که معاملات در یک سیر صعودی قرار دارد.

وی آمار کل معاملات بخش مسکن از ابتدای سال جاری تاکنون در کل کشور را تشریح و خاطر نشان کرد: 51540 مورد قرار‌داد خرید و فروش در فروردین‌ماه، 93677 مورد در اردیبهشت‌ماه، 93821 مورد در خرداد‌ماه، 81695 مورد در تیرماه و 86762 مورد در مرداد‌ماه داشتیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این‌که خیز خروج از رکود با سرعت ملائمی دارد پیش می‌رود، افزود: از آنجایی که حدود 200 صنعت وابسته به صنعت ساختمان هستند خیز خروج از رکود مسکن می‌تواند باعث رونق در کلیه سطوح اقتصادی کشور شود.

عقبایی ادامه داد: البته رونق به معنای افزایش قیمت نیست. تورم در کشور نسبت به سال 1391 کاهش داشته، لذا سیر افزایش قیمت در بازار مسکن را پیش‌بینی نمی‌کنیم.

وی با بیان این‌که عده‌ای از مردم در فکر این هستند که خانه بخریم یا نخریم؟ گفت: با توجه به ثبات قیمت در حوزه مسکن به مردم می‌گویم اگر امروز خانه را بفروشند هیچ نگرانی بابت خرید خانه جدید نخواهند داشت، چرا که در چند ماه آینده قیمت‌ها بالا نخواهد رفت.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران به وضعیت بازار اجاره نیز اشاره و تاکید کرد: در اوایل تیرماه شاهد موج حباب‌گونه افزایش اجاره بها بودیم. در برخی از رسانه‌ها نیز به نقل از منابع نامشخص اعلام می‌شد که 40 تا 50 درصد افزایش اجاره‌بها داشته‌ایم ولی ما گفتیم در بازار اجاره چنین ظرفیتی برای افزایش وجود ندارد.

به گفته عقبایی، از آنجایی که اجاره بها وابسته به قیمت مسکن است و قیمت مسکن نسبت به سال 1393 افزایش نیافته، لذا نباید اجاره‌بها بالا برود اما دیده می‌شود که موجران با توجه به نرخ سود بانکی و تورم، اجاره را بالا می‌کشند که نباید این مساله صورت بگیرد، زیرا اجاره‌بهار تابع سود بانکی و تورم نیست بلکه تابع قیمت مسکن است.

وی نرخ رشد اجاره‌بها در تابستان امسال نسبت به تابستان 1393 را حدود 10 درصد عنوان کرد و گفت: ممکن است رشد‌های 25 درصد هم داشته باشیم، اما موردی بوده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران پیش‌بینی کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل پاییز و کاهش جابه‌جایی‌ها در بخش اجاره شاهد کاهش حجم معاملات و متعاقبا کاهش نرخ اجاره‌بها باشیم.

عقبایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: یکی از عوامل اثر‌گذار در بخش مسکن بحث‌های روانی است مثلا وقتی مطرح می‌شود که مسکن دارد رونق می‌گیرد انگیزه برای ورود به این بازار بالا می‌رود، اما رشد قیمت مسکن در سال‌های گذشته بالا بوده که ظرفیتی برای افزایش قیمت در آینده‌ای نزدیک وجود ندارد، چرا که ما هم‌اکنون با یک رشد کاذب در بازار مواجه هستیم.

وی در عین حال اظهار کرد: در خیلی از نقاط کشور به قیمت‌های واقعی نزدیک شده‌ایم و در برخی نقاط به قیمت واقعی رسیده‌ایم، اما من ظرفیت افزایش قیمت در بازار مسکن نمی‌بینم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران تعداد مشاوران املاک کل کشور را 120 هزار دفتر و تعداد مشاوران املاک تهران را 11730 دفتر مشاور املاک پروانه کسب عنوان کرد و گفت: مجموع واحد‌های صنفی فاقد پروانه در شهر تهران 700 مورد و در کل کشور 2500 مورد بوده که طی همکاری با نیروی انتظامی حدود 70 درصد آنها پملپ شدند.

عقبایی در خصوص راه‌اندازی بورس مسکن نیز گفت: ما از هر دری که بتواند به رونق مسکن، بالابردن خرید مردم، شفاف‌سازی معاملات و برچیده شدن سفته‌بازی کمک کند صرفه‌نظر از این‌که هر نامی داشته باشد موافقیم ولی اگر طرحی ارائه شود که این خروجی‌ها را نداشته باشد و بیشتر به دنبال منافع یک نهاد خاص باشد، خوب نیست.

وی ادامه داد: بورس مسکن به دلیل ناهمگن‌بودن این کالا در هیچ کجای دنیا وجود ندارد حالا بعضی آقایان می‌گویند ما می‌خواهیم برای اولین‌بار این طرح را در دنیا پیاده کنیم چه اشکالی دارد. ما می‌گوییم اشکالی ندارد فقط برنامه بدهید. گفتند ما در فاز اول می‌خواهیم املاک بزرگ و دولتی را بفروشیم و فاز دوم را نگفتند پس احتمالا می‌خواهند در فاز دوم به مسکن خرد وارد شوند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این‌که این تعریف آنها همان دلالی و خرید و فروش ملک است گفت: دلالی و خرید و فروش ملک وظیفه نهادهای دیگر است. این مساله بنگاهداری و مخالف صحبت رییس جمهور که بانک‌ها نباید بنگاهداری کنند، است. حالا نباید بنگاهداری از بانک‌ها به بورس بیاید.

عقبایی تصریح کرد: همچنین مسکن زمانی می‌تواند به بورس برود که ما در شبکه عرضه و تقاضا به توازن رسیده باشیم. وقتی طبق گزارش وزارت راه و شهرسازی ما 12 سال دیگر به توازن در عرضه تقاضای مسکن می‌رسیم، راه‌اندازی بورس مسکن در حال حاضر احتمال این‌که پول‌های درشت را وارد این بخش کند را افزایش می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به طرح وزیر راه و شهرسازی مبنی بر این‌که مشاوران املاک باید فقط وکیل یک نفر از متعاملین باشند، گفت: طرح‌هایی مثل این طرح در بسیاری از کشور‌ها از جمله آمریکا انجام می‌شود، اما باید در نظر داشت که در آنجا از کل قیمت مسکن شش درصد کمیسیون می‌گیرند، در حالی که کمیسیون در کشور ما دریافت یک درصد از هر دو طرف معامله است. لذا برای اجرایی شدن این طرح‌ها باید ساختارهای فرهنگی، اقتصادی و مدیریتی ما با یکدیگر همگن شوند.