کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

بازار اوراق و فضای کنونی بازار مسکن از یک‌سو و روند کاهنده تورم از سوی دیگر، تقاضای سفته‌بازی برای خرید اوراق تسهیلات مسکن به شدت کاهش پیدا یافته است و مشتری‌های اوراق مصرف‌کننده هستند که برای خرید مسکن به خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام می‌کنند. همین موضوع سبب تنظیم حجم تقاضای اوراق با عرضه شده است.
به گزارش Consbank، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ابوالقاسم رحیمی انارکی، عضو هیئت‌مدیره بانک مسکن، درباره آخرین وضعیت بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن با بیان اینکه قیمت‌ها در بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن از ابتدای سال تاکنون فاقد افت و خیز شدید بوده است اظهار کرد: از فروردین تا نیمه مرداد سال جاری، ارزش معاملاتی هر فقره اوراق مسکن در کانال ٧٠ هزار تومان و در بازه ٧٠ تا حداکثر ٧٥ هزار تومان قرار داشت که این سطح قیمتی در مقایسه با نرخ‌های سال گذشته به معنای آرامش و ثبات نسبی قیمت اوراق در این مقطع است.
 
وی ادامه داد: سال گذشته در همین زمان قیمت هر فقره اوراق ٥٠٠ هزار تومانی مسکن، با قیمتی بالای ٩٠ هزار تومان در فرابورس و همچنین شعب بانک مسکن معامله می‌شد اما در حال حاضر این قیمت بر اساس میزان عرضه و تقاضا در حدود ٧٣ هزار تومان است.
 
رحیمی انارکی مهم‌ترین دلیل آرامش قیمتی اوراق تسهیلات خرید مسکن را رکود نسبی معاملات مسکن و سطح پایین تقاضا در مقایسه با حجم انتشار ماهانه اوراق و همچنین حجم عرضه آن اعلام و خاطر نشان کرد: با تدابیر انجام شده در بازار اوراق و همچنین فضای کنونی بازار مسکن از یک‌سو و روند کاهنده تورم از سوی دیگر، تقاضای سفته‌بازی برای خرید اوراق تسهیلات مسکن به شدت کاهش پیدا کرده و مشتری‌های اوراق مصرف‌کننده هستند که برای خرید مسکن، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند. همین موضوع سبب تنظیم حجم تقاضای اوراق با عرضه آن شده است.
 
وی افزود: در حال حاضر ماهانه حدود ٥٠٠ میلیارد تومان اوراق بر اساس منابع منشأ گرفته از سپرده‌گذاری متقاضیان، منتشر و به بازار عرضه می‌شود. در حالی که حجم تقاضا حدود ٤٠٠ میلیارد تومان در ماه است.
 
گفتنی است در حال حاضر هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در فرابورس حدود ٧٣ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. قیمت اوراق سال گذشته به مرز ١٠٠ هزار تومان هم رسید اما امسال سطح آن تعدیل شده است.
 
همچنین، متقاضیان وام خرید مسکن چنانچه تمایلی به سپرده‌گذاری در بانک مسکن نداشته باشند، امتیاز سپرده‌گذارانی که موعد دریافت وام آن‌ها فرارسیده است را به شکل اوراق خریداری می‌کنند و بلافاصله به تسهیلات دسترسی پیدا کنند. سقف وام خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات ٣٥ میلیون تومان است که با احتساب وام جعاله این مبلغ به ٤٥ میلیون تومان قابل افزایش است.
 
علاوه‌براین، زوج‌های خانه‌اولی با خرید اوراق تسهیلات ٥٠ میلیون تومان وام خرید مسکن و ١٠ میلیون تومان نیز وام جعاله دریافت می‌کنند که مجموع آن‌ها برای این گروه خاص از متقاضیان ٦٠ میلیون تومان خواهد بود. به این ترتیب برای دریافت ٤٥ میلیون تومان تسهیلات مسکن باید بسته ٩٠ تایی اوراق را خریداری کرد. نرخ سود تسهیلات اوراق مسکن ١٦ درصد و دوره بازپرداخت آن ۱۰ سال است.