بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به افزایش هزینه ساخت و ساز،گفت: در حالی که رکود بازار، مسکن را 3 تا 5 درصد ارزان کرده، شهرداری هزینه های ساخت را برای پروژه های کلان تا 100 درصد گران کرده است که باعث گرانی مسکن می شود.

به گزارش Consbank، احمدرضا جوکار در گفت وگو با ایلنا اظهار کرد: هر چند که شهرداری مدعی است عوارض و پروانه ساخت تا 40 درصد افزایش یافته اما عملا در پروژه های بزرگ هزینه ها تا 100 درصد گران شده اند که این افزایش هزینه ها دقیقا بر قیمت نهایی مسکن اضافه می شود.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بازار مسکن دیگر توجیه اقتصادی ندارد،‌ گفت: در حالی که انبوه سازان نسبت به قبل از رکود باید هزینه بیشتری بابت ساخت و ساز بپردازند و پروژه‌ها گران تر تمام می شود،‌ قدرت خریدی در بازار وجود ندارد و قیمت ها هم در بازار کاهش یافته است.

جوکار با اشاره به ناکارآمدی وام هایی که به طرف تقاضا ارائه می شود، ادامه داد: وام های 80،‌ 60 و 40 میلیون تومانی هنوز به دست متقاضایان مسکن نرسیده است و آنقدر هم شرایط پرداخت و ارائه ان سخت است که اگر هم تاثیری داشته باشد،‌ یک سال بعد خود را در بازار نشان می دهد .

این کارشناس اقتصادی مسکن درباره تاثیر توافق در مذاکرات هسته ای در بازار مسکن، افزود: تا پول های بلوکه شده ایران وارد چرخه اقتصاد نشود و تاثیرات آن را نمی توان در بازارهای مختلف دید و قطعا با ورود نقدینگی بلوکه شده به اقتصاد ایران،  بازار مسکن هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ بازاری به اندازه سپرده گذاری در بانک ها سوددهی ندارد،‌ گفت: هیچ پروژه ای در حوزه مسکن به اندازه سپرده های بانکی سود نمی دهد.

جوکار افزود: در طول سال های گذشته که تمام بازارها در رکود بودند، سرمایه داران طمع سود سپرده های بانکی بدون قبول ریسک را چشیده اند و تا بازارها نتوانند بیشتر از سودهای بانکی ارزش افزوده داشته باشند، این سپرده ها وارد بازار و صنایع نمی شود حال اینکه بازار مسکن دچار رکود عمیقی است.