بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

در برنامه ششم توسعه باید تدابیری اندیشیده شود تا دولت پاسخگوی سؤال مردم درباره خانه‌دار شدن آنان باشد.

به گزارش Consbank، به نقل از دنیای اقتصاد عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، در شورای برنامه‌ریزی مسکن و شهرسازی که در چارچوب ساختار تدوین برنامه ششم برگزار شد، اظهار کرد: سؤالی که احتمال دارد خانوارهای ایرانی از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت بپرسند و باید از هم‌اکنون برای پاسخ آن در برنامه ششم توسعه تدابیری اندیشیده شود این است که برای خانه‌دار شدن باید چه کاری انجام دهند.

وی افزود: تاکنون ابعاد مختلف بحث کلان حوزه مسکن چندین بار کند و کاو شده و اجزای آن تا حدی مشخص است. حال آنکه مسکن از ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و مهندسی برخوردار است و نیازی به اعلام ندارد.

آخوندی ادامه داد: چند نکته مهم وجود دارد که در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه باید به آن پرداخته شود. با توجه به اینکه دولت برنامه ششم توسعه را می‌نویسد بنابراین به ابعاد کلان این بخش پرداخته می‌شود و از دیدگاه کلان به اقتصاد مسکن، توزیع جمعیت، خدمات و حمل و نقل توجه می‌شود.

وی تصریح کرد: معمولاً در وب‌سایت‌های وزارت مسکن برخی از کشورها برای مخاطبان عبارت «من می‌خواهم خانه بخرم» درج شده است. سوالی که به ظاهر بسیار ساده‌ است؛ اما پاسخ آن پیچیدگی‌های فراوانی دارد.

وزیر راه‌و‌شهرسازی تأکید کرد: اگر به این سؤال بسیار مهم در برنامه ششم توسعه پاسخ داده نشود، مجدداً با اتفاقاتی که بعد از اجرای پروژه مسکن مهر رخ داد، مواجه خواهیم شد.

آخوندی گفت: تمام تلاش من این است که به این سؤال شهروندان پاسخ دهم؛ اما پاسخ به آن به برنامه‌ای بسیار منسجم اقتصادی و مالی در حوزه اقتصاد خرد و کلان نیاز دارد که در تلاقی این دو بخش اقتصاد کلان و خرد به نتیجه می‌رسیم.

وزیر راه‌ و ‌شهرسازی اظهار کرد: برای پاسخ به سؤال مذکور موقعیت و ساختار اقتصاد ایران در شرایطی قرار دارد که به رویکردی نهادی و برنامه‌های کلان همراه با نهادسازی نیاز است. این نهادسازی در حوزه‌های مالی، مهندسی، فرهنگی و اجتماعی است و باید مشخص شود شهر یک سازمان اجتماعی است یا یک توده کالبدی. اگر شهر و شهروند یک سازمان اجتماعی هستند، پس به نهادهای فرهنگی و اجتماعی خاص نیاز است.