کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

در اینجا با معرفی طرح‌های شاخص معماری که در داخل کشور اجرا شده، قصد داریم توجه به زیبایی ساختمان‌ها و رعایت اصول معماری در سطح شهرها را ترویج کنیم. پروژه «رویا» به تازگی در منطقه شمال کشور اجرا شده و از نظر معماری ویژگی‌های خاصی دارد. متن مصاحبه ما با محمد معتمد قرائی، مهندس طراح و ناظر این پروژه را می‌خوانید.

لطفا توضیحاتی کلی درباره پروژه رویا ارائه کنید.

این ساختمان در زمینی به مساحت حدود 800 متر مربع و در یکی از مناطق پرتردد شمال کشور ساخته شده و به واسطه دسترسی‌های منطقه‌ای، واقع در مرکز محسوب می‌شود. این پروژه در محدوده‌ای بین دو شهر محمودآباد و نور و در زمینی بر جاده اصلی در قطعات جنوبی ساخته شده است.

کاربری این زمین، انبار مرکزی تشک و نمایشگاه کالای خواب است که به محصولات شرکت رویا اختصاص دارد. ساختمان در سه طبقه شامل همکف، 1+ و 2+ ساخته شده است. طبقه همکف شامل نیمه‌ شمالی ساختمان و کنار جاده است. ارتفاع سقف قسمت نمایشگاه نیز 6.5 متر است. نیمه جنوبی ساختمان که در پشت واقع ‌شده، کاربری بارانداز و تخلیه و بارگیری تشک و سایر محصولات را دارد. دو طبقه بالایی نیز به عنوان انبار کالا استفاده می‌شود.

به واسطه اینکه کاربری این ساختمان کلا شامل انباری کالای خواب است، به نورگیری خاصی احتیاج ندارد و بیشتر بحث عایق بودن آن در مقابل رطوبت مطرح بوده است. از آنجا که وزش بادهای شمال و ریزش باران‌های شدید، از سمت غرب به شرق است و جبهه غربی ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در جبهه غربی پاسیو وجود ندارد و پاسیوی عمودی فقط در جبهه شرقی به کار رفته است.

در طراحی این پروژه از چه ایده‌ای الهام گرفتید یا الگوبرداری کردید؟

ایده شاخص و اصلی طرح این پروژه، یک مکعب یا تشک خوابیده است که گویا گوشه آن بلند شده است. در واقع وقتی وارد این مجموعه می‌شوید، احساس می‌کنید که یک گوشه ساختمان به احترام شما برخاسته است. ایده بلند کردن یک کنج از پروژه، برای ایجاد حس دعوت‌کنندگی در افراد اجرا شده است. از گوشه برخاسته ساختمان، شیاری حاصل شده که ورودی مجموعه را مشخص می‌کند. یعنی برای وارد شدن به مجموعه نمایشگاه، باید از وسط دو استخر عبور کنید و وارد این فضا شوید.

ویژگی‌های شاخص این پروژه چیست؟

این ساختمان در برابر حریق کاملا ایزوله است و کل قسمت‌های نمایشگاه و انبارها کاملا به صورت ضدحریق ساخته شده است. همچنین از آب‌پاش‌های سقفی در آن استفاده شده و تمام عایق‌های دیوارها و مصالح ضدحریق هستند. حتی داخل انبارها زون‌بندی شده تا در صورت بروز حریق در یک زون، زون‌های بعدی دچار حریق نشوند.

هدف این بوده که وقتی کسی وارد نمایشگاه می‌شود، با استفاده از المان‌هایی که روی در و  دیوار و کف‌ها کار شده، بتواند با ویژگی انواع محصولات خواب و اندازه‌های مختلف آنها آشنایی پیدا کند. با این سیستم، زمانی که فرد نزدیک تشک می‌شود، روی تجهیزاتی که جلوی چشم وی قرار دارد، اطلاعات تشک از جمله ویژگی‌ها، عمر مفید و... به صورت اتوماتیک به وی نمایش داده می‌شود.

آیا این پروژه هماهنگ با شرایط زیست‌محیطی و اقلیمی منطقه شمال طراحی و احداث شده است؟

بله. پروژه کاملا متناسب با اقلیم منطقه ساخته شده است. جلوی ساختمان شکافی ایجاد شده که از طریق این شکاف بادی که از سمت دریا به ساحل می‌آید، برای تهویه پروژه استفاده می‌شود. باد قسمت جلوی پروژه به سمت شمال شرقی زاویه گرفته است، به این علت که بارندگی‌ها از سمت شمال غربی، غرب و جنوب غربی است و نمای اصلی ساختمان پشت به باران چرخیده ‌است. 

بیشتر مشتریان این مجموعه جزو کسانی هستند که از جاده هراز وارد شمال (از آمل وارد محمودآباد) می‌شوند و به سمت غرب حرکت می‌کنند. در نتیجه این پروژه حالت دعوت‌کنندگی برای افرادی دارد که برای اولین بار ساختمان را می‌بینند. یکی دیگر از مسائل مورد توجه ما در پروژه عایق کردن جبهه غربی بوده است. چون در شمال کشور بارندگی زیاد است و نیز باد شدید به سمت غرب می‌وزد، همیشه جبهه غربی ساختمان‌ها تحت تاثیر این عوامل قرار می‌گیرد. لذا جبهه غربی را کاملا عایق کرده‌ایم تا ساختمان از جبهه‌های سرد جنوب و شرق تنفس کند.

انرژی مورد نیاز برای این پروژه از چه طریق تامین می‌شود؟ آیا در این راستا از انرژی‌های سبز هم بهره گرفته‌اید؟

حداکثر 90 درصد از روشنایی موجود در محل پروژه به نمایشگاه و 10درصد به انبارها اختصاص دارد. از انرژی گرمایش و سرمایش هم در این قسمت‌ها استفاده شده است. البته برای تامین انرژی لازم، از انرژی سبز هم استفاده کرده‌ایم و با توجه به اینکه مقدار استفاده از انرژی در این پروژه کم است، در قسمت بام از فتوسل استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم انرژی مورد نیاز برای گرمایش و سرمایش و روشنایی فضا را به طور طبیعی تامین کنیم، ولی در برخی فصول مثل زمستان و مخصوصا تابستان که به برق بیشتری نیاز داریم، از برق کمکی نیز استفاده می‌کنیم.