بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

اين تنها مديران وزارت امور خارجه نيستند كه سخت ترين سه ماه عمرشان را پيش رو دارند، فعالان اقتصادي نيز روزهايي دشوار را در پيش دارند خصوصا كه مديريت روزهاي پس از تحريم براي بسياري به مراتب سخت تر از مديريت روزهاي تحريم خواهد بود.

به گزارش صما به نقل از اعتماد، ايران در حالي اميدوار است در ماه هاي پيش رو شر تحريم را از سر اقتصاد ايران كم كند كه پيش از اين، مقامات اقتصادي كشور و مردم بيش از سه دهه به زندگي در تحريم خو كرده اند. حالابسياري معتقدند برنامه اي هوشمندانه است كه مي تواند شر تحريم را از سر اقتصاد ايران كم كند و الا تنها لغو تحريم ها نمي تواند اقتصاد ايران را آن چنان كه بايد منتفع كند. صدور بيانيه سوييس در لوزان و اعلام تدوين متن توافقنامه ايران و كشورهاي غربي براي امضا در روز يازدهم تيرماه، بسياري از بازارهاي كشور را در نوعي حالت انتظار و در برخي موارد اضطراب قرار داده است. بورس در شرايطي مي تازد كه ارز و طلاو سكه خود را سفت گرفته اند و اين نشان مي دهد پيش بيني ها درباره ريزش بازارهاي مهم چندان منطقي نيست، هر چند برخي فعالان اقتصادي معتقدند نوعي بلوغ در رفتار اقتصادي بازارها پديدار شده و احتمالاتاثير بيانيه مطبوعاتي صادر شده از سوي ايران و كشورهاي غربي در ١٠ روز آتي خود را نشان خواهد داد.
عسگراولادي در اين خصوص گفت: هنوز زود است كه درباره تاثير اين تفاهم صحبت كنيم. بگذاريد ١٠ روزي بگذرد، معلوم مي شود مسير حركت به كدام سمت است.
در اين ميان بسياري درباره بازار مسكن مي پرسند، بازاري كه در ركودي كشدار به سر مي برد و برخي بر اين اعتقادند كه در ماه هاي آتي از زير سايه ركود بيرون خواهد خزيد. آيا بيانيه لوزان مي تواند شر ركود را از سر بازار مسكن كم كند؟ اين سوالي است كه بسياري با ترديد به آن پاسخ مي دهند. برخي مي گويند هر چند بازار مسكن نمي تواند تاثير مستقيمي از بازار بگيرد اما بهبود وضعيت اقتصادي و افزايش اميد به آينده مي تواند بازار مسكن را رونق دهد. اين تاثير غيرمستقيم اما نقشي تعيين كننده بر بازار مسكن به جا خواهد گذاشت.
يك مشاور املاك در منطقه شهر تهران در خصوص وضعيت خريد و فروش خانه گفت: هنوز بازار مسكن كار رسمي خود را آغاز نكرده است. عموما فروردين ماه كمتر كسي براي اجاره ملك يا خريد اقدام مي كند از اين رو ضروري است براي تحليل بازار تا يك ماه آتي صبر كنيم.

مردم در انتظار كاهش قيمت مسكن
وي گفت: بررسي ها نشان مي دهد در سه ماه پيش رو قيمت ها تغيير خاصي نكند از اين رو من فكر مي كنم تا تيرماه بازار مسكن در نوعي حالت ابهام و انتظار باقي بماند اما در ماه هاي بعد از آن امكان رونق بازار وجود دارد.
يكي ديگر از مشاوران املاك در محدوده ميدان وليعصر گفت: نمي دانم چه شده كه برخي معتقدند بايد خانه ارزان شود. از من مي پرسند راست است كه خانه ٢٠ درصد ارزان شده است؟ آخر مگر قيمت مسكن دستوري تعيين مي شود كه ٢٠ درصد پايين بيايد. بالاخره وقتي قيمت تمام شده بالاباشد، بايد قيمت در همان حد و اندازه براي فروش تعيين شود. وي گفت: در دوره هايي كه اميد مردم به زندگي افزايش مي يابد، بازار مسكن هم رونق مي گيرد. وي پيش بيني كرد بازار خريد و فروش خانه هاي كوچكي كه قدرت خريدشان بالاست در ماه هاي آتي داغ شود و مردم براي حفظ سرمايه هاي شان تقاضاي شان را وارد بازار كنند.
اين فعال بازار مسكن گفت: كساني كه در سال هاي گذشته نتوانستند واحدهاي ساخته شده و نوسازشان را به قيمت مطلوب شان بفروشند شايد در ماه هاي آتي بتوانند مشتري درخوري پيدا كنند اما با اين حال بايد توجه داشت كه مردم از لحاظ رواني انتظار نوعي گشايش و كاهش قيمت را دارند.
يكي از فعالان بازار مسكن در غرب تهران نيز گفت: فكر مي كنم در سال جاري قيمت ها اندكي افزايش پيدا كنند از اين رو بهترين زمان براي خريد مسكن، زمان كنوني است و اگر كسي سرمايه دارد بايد از اين موقعيت بهره وي‍ژه اي ببرد چرا كه با ورود خريداران به بازار، ديگر امكان سرمايه گذاري مطلوب از ميان مي رود.
او در پاسخ به اين سوال كه تعداد مراجعات براي خريد مسكن در روزهاي اخير افزايش يافته است يا خير، گفت: فعلاكه ماه بي پولي است و اصولافروردين ماه كمتر كسي پول نقد در دست دارد اما همه مي پرسند خانه كي ارزان مي شود تا بخريم، وقتي مي گويم قيمت ها خوب است و همين حالابراي خريد اقدام كنيد طوري نگاهم مي كند كه انگار دروغ مي گويم.

حالاوقت خريد است
از سوي ديگر رييس اتحاديه مشاوران املاك معتقد است كه بازار مسكن در فصل بهار ظرفيت افزايش قيمت ندارد، بنابراين توصيه ما به مردم اين است كه الان بهترين زمان براي خريد است.
حسام عقبايي در پاسخ به اين سوال كه تحليل و چشم انداز بازار مسكن بعد از تفاهم انجام شده ميان ايران و ١+٥ چيست، گفت: مذاكرات ايران و ١+٥ و تفاهم صورت گرفته (بيانيه لوزان) در حال حاضر تاثيري بر بازار مسكن نخواهد داشت اما آنچه مي توان با قاطعيت در مورد آن و در مورد آينده بازار مسكن در سال ٩٤ از آن سخن گفت، اين است كه بازار مسكن در سال جاري رونق خواهد گرفت.
وي به فارس گفت: در آبان ماه سال گذشته بيش از ٨١ هزار مورد معامله در سامانه كد رهگيري ثبت شد كه اين ميزان در آذرماه به بيش از ٨٩ هزار مورد، در دي ماه به بيش از ١٠٠ هزار معامله و در بهمن ماه به بيش از ١٠٣ هزار فقره افزايش يافت. رييس اتحاديه صنف مشاوران املاك تهران به فارس گفت: اين سير صعودي ايجاد شده در روند معاملات مسكن به طور قطع در سال ٩٤ نيز ادامه خواهد داشت به طوري كه تا پايان نيمه اول سال جاري، بازار مسكن به طور كامل از حالت ركود خارج شده و به رونق ايده آلي خواهد رسيد. عقبايي اضافه كرد: خروج سازندگان غيرحرفه اي از بازار ساخت و ساز به صورت نسبي باعث كاهش عرضه مسكن طي دو سال آينده خواهد شد با اين حال، با ورود بازار مسكن به دوران رونق انتظار مي رود دولت حمايت هاي لازم را براي ايجاد انگيزه ساخت و توليد بيشتر مسكن در سازندگان به عمل آورد و از اين طريق روند توليد در بازار مسكن را نيز به سمت تعادل هدايت كند.