بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

صباح‌الدين متقي در گفتگو با خبرنگار «صما» افزود: از طرفی اگر مذاکرات به سرانجام برسد، اما سیاست‌ ها به نحوی باشد که وضعیت عرضه و فروش نفت به شیوه فعلی پیش برود، بهترین زیرساخت برای جامعه ما این خواهد بود که یک اقتصاد بدون نفت داشته باشیم و این اقتصاد بدون نفت می‌تواند تحولی در اقتصاد کشور ایجاد کند که پایاپای واردات منجر به صادرات شود.

مديركل سابق حريم شهر تهران افزود: کشورهایی مثل ایران تک‌محصولی است و دستاویز سیاستمداران دنیا در چنین کشورهایی این است که بسته به منفعت خود، مسیر آن را باز و بسته می کنند و به همین دلیل در این شرایط کشورهای تک محصولی متضرر می‌شوند.

وی ادامه داد: بنابراین ایجاد تحول در بخش مسکن سال 94 منوط به شرایط اقتصادی کلان کشور است که اگر نقدینگی در سطح  جامعه و در بین مردم رواج پیدا کند و در اختیار آنها قرار گیرد به یقین وضعیت بازار مسکن بهبود پیدا می‌کند و از رکود فعلی خارج می‌شود.

متقي در عین حال اظهار داشت: بازار مسکن رابطه علی و معلولی با وضعیت اقتصادی کشور دارد و رونق‌ این بازار ارتباط مستقیم با افزایش هر چه بیشتر نقدینگی در سطح جامعه و همچنین میزان عرضه مسکن و تعداد متقاضیان دارد. اما در صورتی که وضعیت نقدینگی مثل شرایط فعلی تداوم یابد، روند بازار مسکن تا آخر نیمه اول سال 94 به همین شیوه استمرار خواهد داشت.

قیمت مسکن متاثر از وضعیت اقتصادی و نقدینگی

وی ادامه داد:قیمت مسکن در کشورتابعی از یک متغیر است که متغیر آن وضعیت اقتصادی مملکت و نقدینگی جامعه است که چنانچه رونق پیدا کند، به همان موازات برای بخش مسکن هم رونق به همراه خواهد داشت.

متقی در عین حال عنوان کرد: در حال حاضر علیرغم اینکه بحث جهاد اقتصادی را مطرح می‌کنند، ولی تاکنون درخصوص جهاد اقتصادی، هیچ گونه رویکرد عملیاتی که به صورت یک فرآیند تعیین شود و از نقطه شروع به پایان برسد، نداشته و دستاوردی کسب نکرده ایم و مباحث بیشتر شعارگونه مطرح می‌شوند.

این مدرس دانشگاه همچنین با انتقاد از نحوه ساخت و واگذاری واحدهای مسکن مهر گفت: بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارتخانه راه و شهرسازی، بیش از 40 درصد واحدهای مسکن مهر از بدو اجرا تاکنون واگذار شده و این رویکرد به همین ترتیب استمرار دارد.

وی افزود: عواملی نظیر بعد مسافت، کمبود امکانات رفاهی، زیرساخت‌ها و مشکلات دیگر عوامل گریز از مسکن مهر را شامل می‌شود. همچنین از آنجایی که افراد غیرنیازمند هم در این طرح ثبت‌نام کردند، سود قابل ملاحظه‌ای در جریان خرید و واگذاری این واحدها به دست آوردند.