بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در تشریح تاثیر لغو تحریم‌ها بر تولید و صنعت گفت: لغو تحریم‌ها برای بهتر شدن شرایط تولید 30 تا 40 درصد تاثیر دارد و بهبود بیشتر اوضاع نیازمند تغییر نگاه ما به بخش تولید است.

به گزارش پیام ساختمان، احمد پورفلاح درباره تاثیرات نتایج مذاکرات هسته ای و رفع تحریم بر بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله تولید گفت: در تاثیرگذاری تفاهم هسته ای بر بخش های مختلف اقتصادی تردیدی نیست اما اگر بخواهیم بخش تولید را نشانه برویم اینگونه نیست که به فاصله شش ماه بعد از برداشته شدن تحریم ها مشکل تولید ناخالص ملی، مشکل جذب سرمایه در تولید یا مشکل اشتغال حل شود، چرا که برخی موانع قبل از موضوع هسته ای و تحریم ها هم متوجه تولید بوده است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که تولید را زمانی جدی می گیریم که سایر درآمدهایمان کاهش می یابد و آنگاه نگاه هایمان متوجه بخش مولد کشور می شود. زمانی که وضعیت مالی مان مطلوب است نیازی نمی بینیم که به تولید توجه کنیم چون در خوش‌بینانه ترین حالت، تولید 15 تا 20 درصد در تولید ناخالص ملی تاثیر دارد.

به گفته این عضو اتاق بازرگانی ایران تاثیر تولید آنقدر کم رنگ است که در زمانی که درآمدهای نفتی کاهش می یابد عملا کسی توجهش به تولید و تولیدکننده نیست و متاسفانه زمانی متوجه تولید می شویم که منابع دیگرمان ضعیف می شود به این معنی که وقتی درآمدهای نفتی مان پایین می آید عملا نمی توانیم به تولید کمکی کنیم؛ بنابراین باید یک نگاه ریشه ای و اساسی به بخش مولد کشور داشته باشیم.

پور فلاح تصریح کرد: برخی تجزیه و تحلیل ها نشانگر آن است که حداکثر 30 درصد روی وضعیت و مشکلات موجود در بخش های صنعت، معدن و کشاورزی ناشی از تحریم‌ها و 70 درصد دیگر به برنامه ریزی ها مربوط بوده است.

وی افزود: نمی خواهم بگویم تحریم ها بی تاثیر است، ولی تاثیرش را برای بهتر شدن شرایط تولید 30 تا 40 درصد بیشتر نمی بینم. واقعا به تغییر نگاه ما به بخش تولید نیاز است.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی با بیان اینکه در سال های اخیر شاهد انحراف بودجه تخصصی بخش تولید به سایر بخش ها بوده ایم، ادامه داد: در سال های اخیر حداقل هایی هم که برای تولید در نظر گرفته می شد تا پایان سال فدای سایر ردیف های بودجه می شد و متاسفانه می بینیم که بودجه های عمرانی در سال های اخیر کمتر شده است و حتی آن بخشی که نهایی شده بود عملا در پایان سال تخصیص داده نشد و به 30 یا حداکثر 33 درصد رسید.

پورفلاح عنوان کرد: حتی کمک غیر مستقیمی از طریق بودجه عمرانی که با فعال شدن پرویه های عمرانی به آن دلخوش بودیم اتفاق نیفتاد و بخش های مختلف صنعت نتوانستند برای مشارکت برنامه های عمرانی حرکتی انجام دهند و واحدشان را فعال تر کنند. بنابراین تردیدی ندارم که رفع تحریم ها باعث می شود که بتوانیم دوباره به تکنولوژی و مواد اولیه مناسب دست پیدا کنیم و همچنین مبادلات پولی مان به راحتی انجام خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که با جذب و کسب سرمایه های بلوکه شده ایران در سایر کشورها مبادلات ارزی بهتر صورت بگیرد و نهایتا نرخ برابری دلار و ریال پایین بیاید.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران همچنین عنوان کرد که بانک ها عملا به دلایلی که برای خودشان موجه است پنجره ها را پایین کشیدند و تسهیلات را تمدید نمی کنند یا تسهیلات جدید نمی دهند. حداقل کاهش برابری دلار و ریال باعث می شود که مقداری مشکلات نقدینگی بنگاه دارها، صنعت گران و معدن کارها حل شود.

پورفلاح با بیان اینکه امروز شاهد توقف 14 هزار واحد صنعتی هستیم، ادامه داد: این موضوعات در آمارها به گونه دیگر وجود دارد اما ما در بدنه اجرا و تولید این مسائل را به گونه دیگر می بینیم، وضعیت اشتغال اصلا خوب نیست و ریزش نیروی کار همچنان ادامه دارد. جذب نیروی جدید فعلا توسط واحدها عملی نمی شود و سرمایه گذاری جدیدی صورت نمی گیرد، جذب سرمایه خارجی به حداقل خود رسیده است و حتی جذب سرمایه داخلی نیز با توجه به مشکلات داخلی موجود در بخش صنعت با مشکل روبرو است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در شرایط بعد از تحریم ها تولید کننگان یک حرکت مجددی را برای بازسازی خودشان انجام خواهند داد، گفت: امیدوارم با باز شدن دست دولت در منابع ارزی به واحدهایی که بین صفر تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند و مقداری زیادی سرمایه گذاری کردند منابع مورد نیاز تزریق شود تا بتوانند سرپا قرار بگیرند و نقش خود را در تامین نیازهای داخلی و تولیدهای صادراتی عمل کنند.

وی اظهار امیدواری کرد این اتفاق باعث شود منابع مان را به سمت زیرساخت ها ببریم و برای زیرساخت های اساسی مان از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم که اگر نفت‌مان را نخریدند یا اگر نفت تمام شد راهکارهایی داشته باشیم و با اتکا به توانمندی های بخش مولد، نیازهای داخلی را تامین کنیم و تولیداتی را در زمینه صادرات داشته باشیم.