بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

نظام کاردانی ساختمان کشور سالیان سال است که علیرغم توانایی‌های بالقوه، مورد بی‌توجهی دست‌اندرکاران صنعت ساختمان قرار گرفته و طی سال‌های اخیر عرصه فعالیت برای این تکنسین‌های فنی ساختمان تنگ شده است.

اما باید اذعان داشت برنامه‌ها و تدابیر مدیران عالی‌رتبه وزارت راه و شهرسازی، خبر از آن دارد که نظام کاردانی در آستانه تحولی چشم‌گیر خواهد بود.

شاید بتوان گفت برگزاری چهارمین دوره انتخابات نظام کاردانی البته با چهار سال تاخیر، شروع این تحول باشد چرا که به گفته حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، 94، سال طلایی برای کاردان‌های فنی ساختمان خواهد بود.

گفتنی است وزارت راه و شهرسازی، کاردان های فنی ساختمان را به عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی ساخت و ساز اصولی کشور می داند و معتقد است، اعضای نظام کاردانی ساختمان کشور با حضور فنی خود در کارگاه‌های ساختمانی می‌توانند کیفیت ساخت و ساز را در سال جدید افزایش دهند.

این در حالی است که باید دید نظام کاردان‌ها تا چه میزان می توانند به اعتماد وزارت راه و شهرسازی کشور پاسخ دهند و آیا می تواند به توقعات وزارتخانه جامعه عمل ‌بپوشاند؟

کاردان های فنی وارد میدان واقعی عمل می‌شوند

در این رابطه رییس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان، به خبرنگار «صما» گفت: جامعه کاردان‌ها تکنسین‌های ساختمانی هستند که با پتانسیل بالای خود در هر شرایطی آمادگی لازم را برای بالفعل کردن توانایی خود دارند.

مهدی موذن با بیان اینکه مهیا شدن زمینه فعالیت کاردان‌ها در ساخت و ساز سال جدید به مثابه یک معادله دوطرفه است، افزود: بررسی پتانسیل جامعه کاردان‌ها و برنامه‌های دولت در زمینه مسکن و نیز بررسی دلایل انزوای آنان تا به امروز در صحنه ساخت و ساز کشور، می تواند به فعال شدن کاردان‌ها در سال جاری کمک کند. 

وی با اشاره به فعالیت 13 ساله کاردان‌ها در سطح ساخت و ساز تصریح کرد: تکنسین های ساختمانی توانسته اند توانایی خود را اثبات کنند و آماده اند در جهت اثبات پتانسیل خود در صنعت ساختمان پا به میدان واقعی کار و عمل بگذارند.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران تحقق نیافتن فعالیت کاردان‌ها را تا به امروز، طرف دوم معادله خواند و گفت: متاسفانه کاردان‌های ساختمانی برای فعالیت خود با عدم همکاری شهرداری و با بهانه‌‌ای که این مجموعه به رسمیت نیافته است، مواجه بوده‌اند.

موذن در ادامه افزود: در جایی دیگر این تکنسین‌های ساختمانی با این بهانه که سازمان‌های نظام مهندسی اجازه فعالیت کاردان‌ها را به حوزه ساخت و ساز نداده‌اند، تا به امروز سد راه فعالیت کاردان‌ها بوده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ارگان‌های مربوطه زمینه ارتقای کاردان‌ها را مسدود کرده‌اند، ادامه داد: اما خوشبختانه با رویکرد جدید وزارت راه و شهرسازی و حمایت های آن می‌توان این امید را داشت که بسترهای فعالیت آنها در سال جدید فراهم می‌شود.

موذن با بیان اینکه در این مسیر همکاری سازمان نظام مهندسی الزامی است، گفت: تمام سازمان‌های نظام مهندسی باید به خاطر نجات صنعت ساختمان، تفکر خود را نسبت به فعالیت کاردان‌ها تغییر داده و جایگاه آنان را به رسمیت بشناسند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ‌گاه با فعالیت‌کاردان‌ها، حق مهندسان ساختمان ضایع نخواهد شد، اذعان داشت: جایگاه مهندسان ساختمانی یک جایگاه علمی است بنابراین نیازی نیست مانع فعالیت تکنسین‌های ساختمانی شوند.

موذن در پایان عدم حضور کاردان‌ها و نیروهای فنی ساختمانی را نقص بزرگ صنعت ساختمان کشور دانست و خاطرنشان ساخت: امیدواریم با برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی کاردان‌های ساختمانی نیز پا به عرصه ساخت و ساز بگذارند که این فعالیت در قالب همکاری وزارتخانه، نظامات مهندسی و شهرداری ها تحقق می یابد.