بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

اکنون دیگر زمان اجرای مدیریت قوی در همه زمینه‌ها و از جمله صنعت ساختمان فرارسیده است؛ کشور در آستانه یک تحول قابل توجه است، لذا اجرای مدیریت حرفه‌ای و همه جانبه لازمه توسعه بلند مدت در ایران است.

به زعم برخی از دست‌اندرکاران صنعت ساختمان کناره‌گیری از تجارت جهانی و بین‌الملل، افزایش بیکاری در سطح کشور، عدم صدور تولیدات و خدمات مختلف از جمله خدمات فنی و مهندسی، سودجویی برخی از کشورها از ایران در شرایط تحریم، عقب افتادگی اقتصادی و ... از جمله تاثیرات منفی تحریم بر اقتصاد ایران است که با انجام توافقات صورت گرفته امکان خروج از این معضلات بوجود خواهد آمد و البته به اعتقاد برخی دیگر اکنون بهترین شرایط برای بازیابی اقتصاد کشور بوجود آمده است. در این راستا خبرنگار «صما» به سراغ برخی از فعالان حوزه نظام مهندسی ساختمان کشور رفته و نظر آنها را جویا شده است که در ادامه می‌خوانید.

در مذاکرات انجام شده نتیجه بردبرد حاصل شد

عضو گروه تخصصی مکانیک شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» با بیان اینکه ایران در کانون انرژی هسته‌ای دنیا جایگاه مشخصی پیدا کرده است، اظهار داشت: واژه فرصت و تحدید همیشه در کنار یکدیگر قرار دارند  و هر جامعه سیاسی باید از این دو واژه به خوبی استفاده نماید.

اصفر شیرازپور با اعتقاد به اینکه مدیریت جامعه در زمان محدودیت یکی از مهمترین وظایف اصلی مدیران در سطح کلان بشمار می‌رود، گفت: کشور ما زمان تهدید را به خوبی پشت سر گذاشت و از فرصتی که تحت عنوان مذاکره بوجود آمد به نحو احسن استفاده کرد، بطوری که اعتقاد دنیا بر این است که در این مذاکرات نتیجه بردبرد حاصل شده است.

عضو هئیت علمی دانشگاه در ادامه اضافه کرد: اکنون دیگر زمان اجرای مدیریت قوی در همه زمینه‌ها و از جمله صنعت ساختمان فرارسیده است، کشور در آستانه یک تحول قابل توجه است لذا اجرای مدیریت حرفه‌ای و همه جانبه لازمه توسعه بلند مدت در ایران است.

به گفته عضو گروه تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، چیزی در حدود چهار ماه زمان نیاز است تا نتیجه مذاکرات در جامعه مشخص شود.

شیرازپور حضور مدیریت قوی در صنعت ساختمان را لازمه حرکت این حوزه از تولید نیمه صنعتی به مرحله صنعتی دانست و گفت: صنعتی شدن کامل صنعت ساختمان تاثیر جدی در قیمت تمام شده ساختمان‌ها خواهد داشت و علاوه بر آن در حوزه‌های مربوط به بخش ساختمان ایجاد کار می‌شود.

عضو هئیت علمی دانشگاه همچنین یادآور شد: بازار ساختمان با توجه به تغییرات بازار طلا، ارز و  بورس، شاهد تغییرات مثبتی خواهد بود. قطعا بازار مسکن در ابتدا با یک شوک قیمت مواجه می‌شود اما مجددا تعادل به بازار ساختمان بازخواهد گشت و دیگر شاهد تغییرات چشمگیر قیمت مسکن به روال سال‌های گذشته نخواهیم بود.

شیراز پور با اشاره به اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی می‌تواند یک فرصت مناسب برای صنعت ساختمان محسوب شود، اذعان داشت: می‌توان این ادعا را داشت که ایران از محل صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای خلیج فارس و حتی کشورهای دور از جمله آمریکای جنوبی می‌تواند درآمدی معادل درآمد صنعت نفت داشته باشد.

این مسئول سازمانی، مدیریت درآمد حاصله از صدور خدمات فنی و مهندسی را حائز اهمیت برشمرد و تصریح کرد: در این زمینه باید فرهنگ‌سازی شود و نیاز به یک مدیریت کلان و مستقل است که می‌توان جایگاه آن را در نهاد ریاست جمهوری در نظر گرفت، چرا که این نهاد می‌تواند بر همه حوزه‌های مرتبط با صدور خدمات فنی و مهندسی نظارت داشته باشد و به راحتی گلوگاه‌های احتمالی را برطرف نماید.

شیرازپور در ادامه تاکید کرد: گرچه صنعت ساختمان به گونه‌ای است که در طراحی، نظارت و اجرا نیاز به حضور مهندسان است اما در بسیاری از رشته‌ها می‌توان خدمات را در داخل ایران انجام داد و نتایج آن را به دیگر کشورهای جهان صادر کرد.

شرایط سرمایه‌گذاری و تجارت جهانی برای ایران تسهیل می‌شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان در ادامه این گفتگو،  توافق حاصله را عاملی برای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری و تجارت ایران با سایر کشورها و رونق اقتصادی دانست و گفت: این توافق می‌تواند شرایط امنیتی و سیاسی استان‌های مرزی از جمله کردستان را در ارتباط تجاری با همسایگان ایران از جمله عراق تحت تاثیر قرار دهد.

محمد صدیق ثابتی ایجاد جو روانی حاصل از توافق هسته‌ای را دارای اهمیت دانست و گفت: خوش‌بینی و وجود چشم‌انداز مثبت در زمینه‌های مختلف اقتصادی ازجمله ساختمان باعث رونق تجارت خواهد شد و قدرت ریسک و تحرکات تجاری در چنین شرایطی افزایش می‌یابد.

این مسئول سازمانی بر این اعتقاد است که در این شرایط قیمت ارز کاهش می‌یابد و به تبع آن بازار شاهد کاهش قیمت کالاهای وارداتی خواهد بود؛ لذا قیمت تمام شده ساختمان هم کاهش یافته و تقاضا برای عرضه ساختمان رو به فزونی می‌رود.

ثابتی ضمن بیان اینکه تا کنون فعالان اقتصادی در کلیه عرصه‌ها در ارتباط تجاری خود با سایر کشورها برای جابجایی پول با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده‌اند، اظهار داشت: گشایش ارتباط بانک‌های ایران با بانک‌های دیگر کشورها باعث تسهیل نقل وانتقالات پولی می‌شود

و دیگر نیاز به حضور واسطه و تحمل هزینه اضافه نخواهد بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان همچنین تاکید کرد: مسکن در سبد اقتصاد خانوار ایرانی سهم بزرگی را به‌خود اختصاص داده است و در نتیجه تقویت وضعیت اقتصادی در این زمینه می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد.

وی آغاز به کار پروژه‌های کلان عمرانی را یکی دیگر از نتایج مثبت این توافق دانست و گفت: در حال حاضر پروژه‌های عمرانی زیادی بلاتکلیف مانده‌اند که با بهبود شرایط اقتصادی، معاملات مسکن و پروژه‌های عمرانی جان دوباره می‌یابند.

گفتنی است در شرایطی که نقدینگی از بازار ارز و طلا خارج می‌شود، بخش مسکن وارد عرصه اقتصادی شده و این امر باعث تحرکات اقتصادی می‌شود؛ البته نباید انتظار داشت که تغییرات خیلی سریع باشد، قطعا اتفاقات و تغییرات اقتصادی با شیب ملایم و کند خواهد بود و ایران در آینده نزدیک نتایج مثبت این توافقات را مشاهده می‌کند.

ثابتی با تاکید بر اینکه متاسفانه در دو سال اخیر ساخت و ساز سیر نزولی داشته که امید است در سال 94 ساخت و ساز سیر صعودی پیدا کند، اذعان داشت: با اتفاقات موجود این امید می‌رود که صدور خدمات فنی مهندسی جایگاه واقعی خودش را در بازار جهانی پیدا کند و تحریم  بهانه‌ای نباشد تا برخی از کشورها، ایران را از گردونه رقابت تجارت جهانی خارج کنند.

توافق حاصله بر رفع بیکاری تاثیر مثبت خواهد داشت

در ادامه این گزارش رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران ضمن اشاره به اینکه در بخش صنعت ساختمان چند موضوع دارای اهمیت است، گفت: امید است که در نحوه گردش مالی تغییراتی ایجاد شود و پول‌هایی که به عنوان سپرده از بانک‌ها سودهای کلان دریافت می‌کردند، به بخش ساختمان انتقال داده شوند و با کمک سرمایه‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور صنعت ساختمان رونق دوباره‌ای پیدا کند.

 تورج نائیج پور با اعتقاد به اینکه ایران در حال‌حاضر در تولید مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد تقریبا تولید مازاد کشور را دارد، گفت: با برداشته شدن تحریم‌ها و امکان تجارت ایران با دیگر کشورها صدور مصالح ساختمانی می‌تواند باعث کاهش اتکا اقتصاد به صنعت نفت باشد و گردش مالی در بخش ساختمان تحرک قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد.

وی منابع انسانی را از دیگر موارد دارای اهمیت برای توسعه اقتصادی دانست و اذعان داشت: کشوری همچون قطر دارای 400 هزار نفر جمعیت است که حدود یک میلیون و 600 هزار نفر خارجی برای آنها کار می‌کنند، یعنی برای هر شهروند قطری چهار نیرو کار می‌کنند و این در حالی است ایران دارای نیروی کار مازاد است، لذا با برداشته شدن تحریم‌ها، نیروهای فنی کشور می‌توانند به راحتی در دیگر کشورها فعالیت حرفه‌ای و اقتصادی داشته باشند.

نائیج‌پور در پایان خاطر نشان ساخت: جای امیدواری است که با اتفاقات موجود پروژه‌های تعریف شده و نیمه‌کاره جان دوباره و تحرکات لازم برای توسعه اقتصاد شکل بگیرد، لذا می‌توان این ادعا را داشت که این توافق نتیجه بسیار مثبتی بر اقتصاد مسکن و رفع بیکاری خواهد داشت.