کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

این معضل باید در قانون نظام مهندسی برطرف شود تا جلوی آموزش کارگران ساختمانی سدی ایجاد نشود.» اسماعیل چراغیان در گفتگو با خبرنگار صما به تشریح چالش های پیش روی این موضوع پرداخته که مشروح این مصاحبه به شرح ذیل است:

از نظر شما چه ایراداتی در قانون نظام مهندسی ساختمان وجود دارد؟

از سال 1374 که قانون نظام مهندسی تصویب شده است، بخش هایی از این قانون عامدا اجرا نشده و بخش هایی هم دارای اشکال است. به این معنا که وقتی در ماده 4 قانون نظام مهندسی ساختمان از معماران تجربی نام برده می شود، متاسفانه علیرغم صراحتی که در آیین نامه اجرایی ماده 26 قانون نظام مهندسی در همان سال ها لحاظ شد، با عنوان بنّا از معماران تجربی یاد می کنند. طی سال های 74 تا 93 پروانه اشتغال معماران تجربی را به بناها داده اند. در سال 83 تحت فشاری که از سوی جامعه فنی مهندسی وارد شد، فقط 15 پروانه اشتغال موقت 6 ماهه در فارس صادر شد و بعد اصلا این اقدام انجام نشد.

در همین رابطه چند بار به نمایندگان مجلس نامه نوشتیم که برای اینکه از عنوان معماران تجربی سوءاستفاده نشود، اسم آنها به «مجریان تجربی» تبدیل شود که هم شامل مجریان تجربی حوزه تاسیسات مکانیکی ساختمان (لوله کشی آب، گاز، شوفاژ، موتورخانه و...) شود و هم مجریان تجربی برق و هم بناها را در بر گیرد.

علیرغم صراحت ماده 4 قانون نظام مهندسی، هم اکنون به طور آگاهانه جلوی ارتقای آموزش مجریان تجربی تاسیسات مکانیکی ساختمان و برق گرفته شده است. در حالی که طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی مکلف است برای افرادی که گواهی نامه درجه یک خود را از سازمان فنی و حرفه ای گرفته اند، در صورت موفقیت در آزمون پروانه اشتغال صادر کند، اما وزارتخانه مذکور اقدامی در این راستا انجام نداده است. حتی در همین رابطه ده ها نامه به ریاست جمهوری نوشته ایم که بدون پاسخ باقی مانده است.

این موضوع منجر به بروز چه آسیب ها و لطماتی در صنعت ساختمان شده است؟

این امر باعث شده که به جای ارتقای مهارت کارگران و آموزش آنها -به استناد صریح ماده واحده قانون اشتغال کارگران و به استناد مصوبه هیئت وزیران که کارگران ماهر باید بعد از اخذ صلاحیت پروانه اشتغال دریافت کنند- جلوی ارتقای آموزش مجریان گرفته شود. یکی از دلایل پایین بودن عمر ساختمان ها در ایران نیز همین موضوع است. چون اگر مجریان آموزش دیده و کارآمد نباشند و از ارتقای آموزش آنها جلوگیری شود، نمی توانند به خوبی به وظایف خود عمل کنند.

از سال74 تاکنون وزارت راه و شهرسازی عمدا آیین نامه اجرایی ماده 29 قانون نظام مهندسی را ننوشته است. چون قرار بر این بود که این آیین نامه برابر قانون نظام صنفی نوشته شود و اگر به این ترتیب نوشته شود، باید آموزش کارگران فعال در بخش فنی ساختمان ارتقا یابد. متاسفانه معضل قانون نظام مهندسی این است که مبحث ارتقای آموزش کارگران و اشخاص حقیقی در آن دیده نشده است. مطابق حکم هیئت عمومی دیوان عدالت اداری فقط اشخاص حقوقی باید بتوانند فعالیت کنند، این رویکرد غیرقانونی است و طبق مبحث دوم و هفدهم مقررات ملی ساختمان، اشخاص حقیقی نیز باید امکان فعالیت داشته باشند.

در هر حال، رویکردی را در پیش گرفته اند که براساس آن جلوی رشد و ارتقای سطح و آموزش اشخاص حقیقی و مجریان تجربی که بار اصلی اجرای فنی ساختمان بر دوش آنها قرار دارد، را بگیرند.

آیا این موضوع منجر به کمبود کارگران آموزش دیده ساختمانی نخواهد شد؟

دقیقا همینطور است. مشخص نیست حال که جلوی آموزش اشخاص حقیقی و مجریان تجربی را گرفته اند، آیا خود مهندسان انجام امور فنی را بر عهده خواهند گرفت؟ باید بپذیریم که اگر کارگران ساختمانی در کشور ارتقای آموزش نبینند، باید از کشورهایی مثل کره جنوبی کارگر وارد کنیم. بنابراین این معضل باید در قانون نظام مهندسی برطرف شود. بهتر است کلمه معماران تجربی به مجریان تجربی تبدیل شود و کارگران ساختمانی در تمامی رشته های مهندسی دوره های آموزشی سپری کنند تا مجبور به وارد کردن کارگر از کشورهای خارجی نباشیم. تمام دغدغه ما این است که کارگران ساختمانی آموزش ببینند و جلوی آنها سدی درست نشود.

علاوه بر این موضوع، شنیده شده که گویا در جریان اصلاح قانون نظام مهندسی، قرار بر این شده که اختیار صدور گواهی نامه درجه یک را نیز  از سازمان فنی و حرفه ای بگیرند و به سازمان مسکن و شهرسازی واگذار کنند. در حالی که خود این سازمان در طول سال های گذشته به عنوان سد و معضلی در مسیر ارتقای آموزش بوده است و حال چگونه می خواهند مسئولیت پروانه درجه یک را به این نهاد واگذار کنند؟ مسلما سازمان مذکور چنین وظیفه ای را انجام نمی دهد.