بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

مشاور طرح جامع مسکن رقم خط فقر مسکن و نیز درصد خانوارهای زیر خط فقر مسکن در استان‌های مختلف را تشریح کرد و گفت: اگر فردی نتواند ماهیانه ۱۳۳ هزار تومان را برای پرداخت هزینه اقامت در مسکن در تهران تهیه کند، بدمسکن محسوب می‌شود.
به گزارش Consbank، از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در پژوهشی که از سوی محمدرضا فرهادی‌پور یکی از مشاوران طرح جامع مسکن انجام شده خط فقر مسکن در استان تهران برای هر نفر در سال جاری (میانگین یک سال)‌ یک و نیم میلیون تومان نرخ‌گذاری و برای یک ماه 133 هزار تومان تعیین شده است، بنابراین اگر فردی نتواند ماهیانه 133 هزار تومان را برای پرداخت هزینه اقامت در مسکن در تهران تهیه کند، بدمسکن محسوب می‌شود.

بر اساس پژوهشی که این عضو هیئت علمی مؤسسه آموزش عالی بانکداری ایران تهیه کرده است، یک خانوار چهار نفری در تهران باید ماهیانه 532 هزار تومان برای تأمین مسکن پرداخت کند در غیر این صورت زیر خط فقر مسکن قرار دارد.

همچنین به گفته این کارشناس اقتصادی بعد از استان تهران بالاترین خط فقر مسکن در ایران را استان‌ هرمزگان با یک میلیون و 400 هزار تومان برای یک سال، استان البرز با یک میلیون و 150 هزار تومان و سپس استان سیستان و بلوچستان با 960 هزار تومان دارا هستند.

کارشناس ارشد اقتصاد مسکن با اشاره به خط فقر مسکن استان ایلام با رقم 284 هزار تومان برای یک سال ادامه داد: با توجه به اختلاف فاحش دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان با سایر استان‌ها، به نظر می‌رسد وضعیت فقر مسکن در این دو استان بسیار بالا بوده و برای اصلاح آن نیازمند منابع مالی فراوانی هستیم.

وی همچنین در بخش دیگری از این پژوهش تأکید می‌کند که 36 درصد مردم استان بوشهر، 33 درصد اهالی استان کرمان و 31 درصد ساکنان خوزستان در وضعیت فقر مسکن قرار دارند که می‌بایست برای رفع این معضل،‌ برنامه‌ریزی منسجمی در این استان‌ها صورت گیرد.

* 56 درصد مردم سیستان و بلوچستان زیر خط فقر برای تهیه مسکن

فرهادی‌پور با اشاره به زیر خط فقر مسکن بودن 56 درصد مردم سیستان و بلوچستان به عنوان فقیرترین استان کشور از نظر درآمد افراد برای تهیه مسکن مناسب خاطرنشان کرد: بهترین استان از نظر درآمد مردم برای تهیه مسکن، استان تهران است که تنها 11 درصد ساکنان آن درآمدی زیر خط فقر مسکن دارند.

وی همچنین تخمین زده است که تنها 12.6 اهالی استان زنجان زیر خط فقر مسکن هستند که نشان‌دهنده مناسب بودن درآمد اهالی این استان برای تهیه مسکن مناسب است. با این وجود استان‌های کرمان با 41.4 و بوشهر با 41.2 درصد جمعیت زیر خط فقر بعد از سیستان و بلوچستان بیشترین جمعیت زیر خط فقر مسکن را دارا هستند.