کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر مشکل مسکن از سوی دولت عمقی حل می‌شد، نتایج آن به افزایش سقف تسهیلات منتج نمی‌شد، گفت: چون رکود مسکن به لایه‌های زیرین اقتصاد مثل صنایع وابسته به صنعت مسکن نفوذ کرده افزایش سقف وام و اوراق تا حدودی در ایجاد جو روانی موثر خواهد بود.

به گزارش Consbank، بیت الله ستاریان در گفت و گو با فارس در پاسخ به این سئوال که آیا افزایش سقف اوراق مسکن به 60 میلیون تومان برای بازاری که روزهای آخر رکود را پشت سر می گذارد می تواند مناسب باشد،گفت:در بسته خروج از رکود که از سوی دولت ارائه شد در بندهای ارائه شده مشخص بود که چندان به بخش مسکن توجه نشده است چرا که هر بار که بحث مسکن مطرح می‌شود ننتیجه‌اش این می شود که باید سقف وام مسکن افزایش یابد.

وی افزود: به جای این که به بحث مسکن علمی نگاه شود و مشکلات آن را جامع ببینند در نهایت به افزایش سقف تسهیلات رای می دهند، افزود:اگر مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارائی و بانک مرکزی به اقتصاد کشور و سپس به بخش مسکن کارشناسی توجه کنند مساله مسکن با افزایش وام حل نخواهد شد.

ستاریان با بیان اینکه شناخت دولت با توجه به سیاست هایی که تاکنون اتخاذ کرده از بازار مسکن ناچیز است. همین موضوع می تواند نتیجه غیرمنطقی در بازار ایجاد کند و حداکثر تلاش دولت در افزایش وام ها خلاصه شود تاکید کرد: وقتی به بخش مسکن عمقی توجه نمی‌کنند سال آینده باید سقف تسهیلات به 150 میلیون تومان برسد.

وی افزود: اقتصاد مسکن تاکنون در دولت مورد توجه قرار نگرفته و همین امر باعث شده دولت زیرمجموعه‌ای تخصصی در این زمینه نداشته باشد پس به این نتیجه می رسیم که بافت اقتصادی فعلی دولت هنوز با سیاست های 70 یا 80 سال قبل در حال کار کردن است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد:رکود مسکن به لایه های زیرین اقتصاد کشور مثل صنایع وابسته به صنعت ساختمان نفوذ کرده است پس با افزایش سقف تسهیلات چندان نمی توان به حل مشکل بخش مسکن امیدوار بود.

ستاریان ادامه داد:در حال حاضر 95 درصد ساخت و ساز کشور در اختیار بخش خصوصی است اما نگاه همین 95 درصد هم به دست دولت است که ببیند چه میزان نفت فروخته و چه میزان درآمد کسب کرده است در حالیکه در دنیا مسکن و بخش خصوصی فعال در ساخت و ساز بسیار قوی هستند و حتی به دولت نیز کمک می کنند.

وی تاکید کرد:در برخی از کشورها و حتی در همین کشورهای همسایه به خوبی از سرمایه گذاری خارجی حمایت می شود در حالیکه در ایران هیچ سرمایه گذار خارجی نمی تواند به راحتی سرمایه گذاری کند مگر اینکه با دولتی ها کار کند.

ستاریان تصریح کرد:سرمایه گذاران خارجی فعال در ساخت و ساز اگر بخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند دست و پایشان بسته است.همین موضوع باعث می شود تا صنایع مرتبط با بخش مسکن به بن بست می خورند و ورشکسته می شوند.

ستاریان با اشاره به اینکه بخش خصوصی در ایران از لحاظ مالی در تنگنا هستند اما از لحاظ ایده و فکر در حد عالی کار می کنند گفت: دولت باید با استفاده از سیاست های علمی زمینه خروج اتکای صنعت مسکن از منابع و درآمدهای داخلی مثل نفت را فراهم کند چون هربار که فروش نفت داشته باشیم و پول در اختیار مسئولان باشد، رونق مسکن را داریم و هرزمان که پولی در اختیار نباشد، مسکن راکد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دولت می توانست با رونق دادن به بخش مسکن حتی اقتصاد کشور را از حالت رکود خارج کند افزود: حتی اگر مسکن از رکود خارج شود باز هم سال آینده دچار رکود می شود چون که صنعت ساختمان روی پای خود نیست و متکی به دولت و پول نفت فروخته شده از سوی دولت است.

ستاریان خاطر نشان کرد:دولت با ارائه این تسهیلات قصد ایجاد انگیزه خرید و خروج صنعت مسکن از رکود را دارد درحالی که اگر به گذشته برگردیم می بینیم که در سه یا چهار سال پیش که صنعت مسکن راکد شد، دیگر صنایع تقریبا نیمه فعال بوده اند و در نهایت رونق نسبی را تجربه کردیم.

وی ادامه داد:پس نتیجه می گیریم که افزایش سقف تسهیلات یک برنامه زودگذر است و مشکلات را عمقی حل نخواهد کرد.