کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

به گزارش خبرنگار ساختمان، بر اساس اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی، در بسیاری از کشورهای پیشرفته، برای ایجاد فضای مطلوب زندگی در شهرها رقابتی سالم جریان دارد اما اینکه در شهرهای کشور ما تا چه حد در جهت ایجاد فضای مناسب زندگی برای شهروندان تلاش می شود، جای سوال دارد. به اذعان این مسئولان با مقایسه جداول درآمد شهرها می بینیم که متاسفانه در حال حاضر شهرها تنها برای کسب درآمد بیشتر با هم به رقابت می پردازند و بخشی از درآمد شهرها از طریق منابع ناسالم و ناپایدار کسب می شود. در چنین وضعیتی با به وجود آمدن فضای رقابتی ناسالم، شهرها دیگر جوابگوی نیاز شهروندان نیستند و کیفیت فضای زندگی شهروندان فراموش شده است.

تراکم فروشی، مغایر با حقوق شهروندی

بر اساس این گزارش، تراکم فروشی به عنوان یک معضل اساسی که مغایر با حقوق شهروندی است، امروزه گریبانگیر شهرها به ویژه کلانشهرهای کشور شده و پیامدهای مخربی نظیر آلودگی هوا، افزایش بار ترافیکی و مهاجرت، نمای ناموزون شهری و... به دنبال داشته است.

در این میان کارشناسان معتقدند: حقوق مالکانه مردم و نظم عمومی شهرسازی که در طرح جامع پیش بینی شده، با تراکم فروشی شهرداری ها به معرض فروش گذاشته می شود. درحالی که قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی، شهرداری را مکلف به اجرای مقررات شهرسازی می کند؛ به عبارت دیگر شهرداری حق دخالت در قانون گذاری و شورای شهر نیز کوچکترین صلاحیتی در امور شهرسازی ندارد. در چارچوب اصل 100 قانون اساسی نیز شورای شهر صرفا حق اداره شهر را دارد و نباید دخالتی در امور شهرسازی داشته باشد.

این دسته از صاحب نظران معتقدند: شهرداری ها طبق قانون مکلف به اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی هستند. بنابراین امروز زمان اتکا به درآمدهای ناپایدار نظیر تراکم فروشی به پایان رسیده و راه رسیدن به ثبات در مدیریت شهری این است که توازنی بین قوانین و شهروندان ایجاد شود و اگر شهروند احساس کند که قانون از او حمایت می کند، او نیز در خدمت مدیریت شهر خواهد بود.

برخی از نمایندگان مجلس نیز حقوقی را برای شهرداری ها قائل می شوند و ضمن مخالفت با تراکم فروشی، بر این باورند که باید محل درآمدی برای مدیریت شهری پیش بینی شود. مجلسی ها راهکار موثر برای ممانعت از تراکم فروشی و کسب درآمد پایدار شهرداری ها را دریافت هزینه ای با عنوان شارژ سکونت از شهروندان در کلانشهری نظیر تهران عنوان کرده اند.

درآمد شهرداری ها شکننده است

علیرغم این انتقادات و با وجود اینکه کمتر به بیان مسائل شهرداری ها و دلایل فروش ضوابط شهرسازی از سوی این نهادها پرداخته شده، اما گویا شهرداری ها نیز دل پردردی از بابت مسائل و چالش های پیش روی خود دارند که مهمترین آن عدم اختصاص منابع درآمدی پایدار به این سازمان ها است.

در همین رابطه شهردار استان خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار ما در پاسخ به انتقادات وارد شده به شهرداری در زمینه تراکم فروشی گفت: یک مشکل اساسی ما در شهرداری، بحث قانون ارزش افزوده است. بخشی از درآمدهایی که ما در قانون پیش بینی کرده ایم، به عنوان ارزش افزوده تلقی شده است؛ به گونه ای که دولت عوارض را دریافت می کند، بدون آنکه ما اطلاعی از مبلغ این عوارض داشته باشیم و طبق دلخواه خود درصدی به شهرداری ها تخصیص می دهد.

روح اله براتیان با انتقاد از نبود سرفصل های مشخص در زمینه درآمدهای شهرداری ها اظهار داشت: در تمام دنیا به این صورت است که دولت ها کلیه امور زیرساختی در شهرها را پیش بینی و منابع درآمدی پایداری را برای شهرداری ها اعلام می کنند.

وی با اشاره به سرفصل های درآمدی کلان نظام اقتصادی کشور افزود: به لحاظ اینکه قسمت عمده درآمد کشور ما از محل فروش نفت یا اخذ مالیات عاید می شود، طبیعتا دولت باید از محل درآمدهای نفتی یا مالیاتی، درصد ثابتی را برای توسعه زیرساخت های شهرها و به عنوان اعتبارات شهرداری ها اختصاص دهد که متاسفانه این اتفاق نیفتاده و درآمد شهرداری ها به لحاظ وابستگی مستقیم به شرایط اقتصادی جامعه شکننده است.

شهرداری نقشی در مدیریت شهری ندارد

شهردار خراسان شمالی در تشریح این موضوع گفت: به دلیل اینکه مردم به واسطه رکود اقتصادی حاکم بر کشور ساخت و ساز نمی کنند، شهرداری ها هم منابع درآمدی ندارند. در این بین به دلیل عدم پیش بینی درآمدهای پایدار، شهرداری ها به ناچار به این سمت حرکت می کنند که برخلاف شاخص های شهرسازی، بخشی از ساختارهای شهری را رعایت نکنند تا بتوانند هزینه های روزمره و حداقل حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که این معضل بیشتر در کلان شهرها قابل مشاهده است یا در سایر شهرها نیز خود را نشان می دهد، گفت: هر چند این معضل در شهرهای مختلف شدت و ضعف دارد اما تقریبا در همه جا همین وضعیت حاکم است و در کل کشور مشکلات شهرداری ها مشابه و مشترک است. برای نمونه بهره وری پایین نیروی انسانی و نداشتن نیروهای متخصص نیز یکی دیگر از مشکلات اساسی شهرداری ها در کل کشور است و بخش عمده ای از درآمد شهرداری ها در این بخش صرف می شود.

از سوی دیگر شهرداری بخش بسیار بزرگی از درآمدهای خود را باید صرف هزینه هایی کند که خود نقشی در ایجاد این هزینه ها ندارد. مثلا دستگاه های خدمات رسان با حفاری هایی که انجام می دهند، خسارات بسیاری به شهرها وارد می کنند که بخش عمده ای از هزینه ناشی از این حفاری ها به شهرداری ها تحمیل می شود.

براتیان با انتقاد از اینکه شهرداری هیچ نقشی در مدیریت شهری ندارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه شهرداری چون آن جایگاهی را که باید داشته باشد ندارد، نمی تواند شهر را مدیریت کند و هر چند عنوان نهاد متولی مدیریت شهری را یدک می کشد اما در واقعیت و بر اساس عملکردهایی که انجام می دهد، چنین نیست.

راهکار ایجاد درآمد پایدار

همچنین شهردار شهر اندیشه در خصوص راهکار پیشنهادی برای ایجاد درآمد پایدار به خبرنگار ما گفت: باید روزی از پول نفت و درآمدهای پیش بینی شده در قالب صدور پروانه ساختمانی دست بکشیم و به سمت ایجاد رقابت و مشارکت در شهرها و در نهایت کسب درآمد پایدار پیش برویم.

 سعید خانپور افزود: این هدف محقق نمی شود مگر اینکه مثل بسیاری از کشورهای اروپایی عمل کنیم که در آنها درآمدهای مالیاتی تعیین کننده است و در ابتدای سال به مجرد وصول درآمدها، عوارض شهرداری نیز از این محل پرداخت می شود. در این حالت شهرداری ها قابلیت برنامه ریزی در خصوص سند بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت را پیدا کرده و متناسب با مطالبات و نیازمندی های هر شهر، چشم اندازی را برای آینده آن شهر تدوین می کنند.

خانپور در پاسخ به اینکه چرا درآمد ناپایدار شهرداری ها عاملی برای ضعف عملکرد آنها در اجرای قوانین شهرسازی شده است، تصریح کرد: چون منابع درآمدی و مالی شهرداری ها از محل درآمدهای عمومی محدوده جغرافیایی هر شهر تعریف شده و این حوزه ها هیچ تضمینی برای تحقق منابع در ابتدا و اواسط سال ندارند، بنابراین مشکلات مضاعفی برای شهرداری ها ایجاد می شود. در بخش قانونگذاری نیز به لحاظ اینکه از صد سال قبل یعنی از زمان تشکیل بلدیه تا کنون هنوز قوانین به روز رسانی نشده، به نظر می رسد که نمایندگان مجلس و مسئولان وزارت کشور باید در این حوزه ورود پیدا کنند.