بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

در کمال ناباوری، کمیسیون ماده 5 نه تنها با این تخریب و از بین بردن درختان باغ مخالفت نمی کند، بلکه تعداد طبقات درخواستی را از 14 طبقه به 16 طبقه افزایش می دهد!     اخیرا دفتر مقام معظم رهبری در خصوص حفظ فضای عمومی پارکها و باغات در حال تخریب، خطاب به شهردار تهران، وزیر راه و شهرسازی، وزیر کشور، استاندار تهران، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاون محیط‌زیست رئیس‌جمهور نامه ای ارسال کرده است.

در این نامه آمده: «اوضاع فضای سبز و باغ‌های شهر تهران مساعد نیست. برابر گزارش‌های واصله و شکایات مردم، فضای عمومی پارک‌ها و باغات در حال تخریب هستند، اگر لازم است قوانین خود را تغییر دهید تا فضای سبز در امان بماند. این موضوع را بررسی کرده و گزارش خود را برای معظم له ارسال کنید».


در روزهای اخیر گزارشی با عنوان: «برج اداری خدامی» جایگزین یک «باغ» شد! در سایت معماری نیوز  منتشر شد.
در این گزارش اشاره شد که در انتهای خیابان خدامی و در تقاطع خیابان نیروی انتظامی، پلاک 41، باغی به مساحت 2800 مترمربع متعلق به «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» وجود دارد. طبق نظریه کمیسیون ماده 12 قانون زمین شهری، در این ملک «باغ» دایر بوده است.متاسفانه کمیسیون ماده 5 طبق مصوبه غیرقانونی، به تغییر کاربری این باغ به برج 23 طبقه اداری رای داد و شهردار تهران نیز پروانه ساخت این برج را صادر کرد.

براساس پروانه صادره، 100 درصد مساحت این زمین برای ساخت 6 طبقه زیرزمین گودبرداری شد و تمام درختان باقیمانده از بین رفتند.
بدین ترتیب باغی که می توانست به طور کامل احیاء و با کاربری های تفریحی، تنفسگاهی در منطقه پر ترافیک ونک باشد، به برجی 23 طبقه و حدود 179 واحد اداری تبدیل شد.
نکته مهم اینکه در مصوبه غیرقانونی کمیسیون ماده5  علاوه بر امضاء غراوی معاون وقت وزیر و دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی؛ امضای «قالیباف شهردار تهران» «چمران رئیس شورای شهر تهران»«علی رضا اورنگی از وزارت جهاد کشاورزی» نیز مشاهده می شود.
به نظر می رسد این تغییر کاربری علاوه بر اینکه خارج از صلاحیت های قانونی کمیسیون ماده 5 صورت گرفته است، در تعارض با دستورات صریح رهبر کبیر انقلاب در خصوص حفظ باغات است.بر اساس گزارش معماری نیوز، اشعری مدیر عامل موسسه فردوس» که از زیر مجموعه های «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ره» می باشد در تاریخ 87/2/12  طی نامه ای به شهردار منطقه، ضمن انتقاد از عملکرد مسئولین قبلی در تثبیت کاربری فضای سبز در زمین ستاد اجرایی، از وی می خواهد ضمن تغییر کاربری املاک ستاد به تجاری/اداری، با ستاد نیز همانند سایر مردم رفتار شود!

وی این اقدام شهرداری را دور از انصاف و مغایر تعاملات فی مابین با ستاد دانسته است.
بایستی پرسید ستاد اجرایی چه توافقی با شهرداری تهران کرده که «اشعری» به عدم رعایت آن معترض است.با توجه به درخواست «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام»، موضوع در تاریخ 90/3/9 در کمیسیون ماده 5 به شماره 488 مطرح می شود.بر اساس این گزارش، در بخش کاربری مصوب این صورتجلسه طبق طرح تفصیلی، به کاربری فضای سبز اشاره شده است. همچنین در خصوص وضعیت موجود ملک اعلام شده که ملک در وضع موجود بصورت زمین محصور و مشجر بوده که درختان بصورت پراکنده می باشد.
به گزارش «معماری نیوز»، شهرداری منطقه 3 طی نامه به شماره 5026866949  به تاریخ 89/12/11 تقاضای احداث مجتمع اداری شامل منهای اول تا ششم جهت استفاده پارکینگ و مشاعات و از همکف تا 14 شامل هر طبقه 10 واحد اداری می نماید.

همچنین در صورتجلسه کمیسیون ماده 5 ذکر شده است که این ملک متعلق به «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» می باشد و با توجه به نظریه سال 63 کمیسیون ماده 12 قانون اراضی شهری، ملک فوق «باغ» تشخیص داده و اعلام شده است.در بخش کارگروه فنی کمیسیون ماده5 نیز به موضوع «توافق» ستاد اجرایی و شهرداری اشاره شده است.
در این بخش آمده است: موضوع در جلسه 90/2/27 کارگروه فنی مطرح و با توجه به «توافقات فی مابین شهرداری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام»، با موارد درخواستی ذیل موافقت به عمل آمد:
زیرزمین 2- الی 6- سطح اشغال 100% و زیرزمین 1-  در سطح اشغال 35% پارکینگ و مشاعات و  همچنین طبقات همکف الی 14 با سطح اشغال 35% جهت اداری و 65% الباقی ملک بصورت فضای سبز و مشجر احداث شود.اما در کمال ناباوری، کمیسیون ماده 5 نه تنها با تخریب و ازبین بردن درختان باغ مخالفت نمی کند، بلکه تعداد طبقات درخواستی را از 14 طبقه به 16 طبقه افزایش می دهد.همچنین سطح اشغال زیرزمین 1- را از 35% به 45% و سطح اشغال 35% طبقات را به 40% افزایش می دهد.
این مصوبه در نهایت به امضاء قالیباف و چمران و برخی اعضاء کمیسیون ماه 5 می رسد.
در ادامه علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز، در تاریخ 91/8/6 در نامه ای خطاب به رییس دبیرخانه کمیسیون ماده5،  لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز مصوبه 59/3/3 را یادآور شده و با اشاره به فضای بسیار مناسب ملک برای تبدیل شدن به «پارک عمومی»؛ درخواست تغییر کاربری ملک را می دهد.هم اکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.نکته جالب اینکه پروانه ساختمان این ملک با امضاء پشمچی زاده، شهردار وقت منطقه صادر شده است.وی هم اکنون شهردار منطقه 5 تهران است که این روزها نام وی به پروژه معروف به «بوستان مادر» گره خورده است.