بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

مدیر بازنگری طرح جامع مسکن با بیان اینکه در طرح جامع مسکن مشخص شده تا سال 1405 به 12 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی نیاز داریم، گفت: تا زمانی که مسکن از حالت کسب درآمد خارج نشود، مشکل بازار مسکن حل نمی‌شود و باید سهم 60درصدی زمین در هزینه یک واحد مسکونی کاهش یابد.

به گزارش Consbank، به نقل از ایلنا، فردین یزدانی ادامه داد: در یک دهه گذشته بازار مسکن متکی به بخش‌ خصوصی بود و تا حدی رقابت در این بازار وجود داشت، اما امروز تنها سرمایه‌های بزرگ توان ورود به این حوزه را دارند و نقش بخش ‌خصوصی در این حوزه بسیار کم‌رنگ شده است.

وی با اشاره به اثر‌گذاری زمین در بازار مسکن گفت: تحولاتی که در حوزه زمین در چند سال گذشته روی داد، در بازار مسکن بسیار تأثیر‌گذار بوده و در این شرایط ورود دولت به این بازار بسیار ضروری و نقش دولت باید هدایت‌گرانه باشد. وی ادامه داد: در سال 92، 22میلیون خانوار درکشورمان وجود داشت و متناسب با تحولات خانوار، موجودی مسکن رشد پیدا کرد. درحالی‌که در سال 90 در نقاط شهری تراکم خانوار 15میلیون و 400هزار بود، موجودی مسکن بیش از 14میلیون واحد بود و در بازار با 600هزار کمبود مسکن مواجه بودیم که البته در آن زمان تعداد واحدهای مسکونی خالی یا همان مسکن دوم روبه افزایش بود؛ به‌طوری‌که 5/1میلیون واحد مسکونی خالی در کشورمان وجود داشت. 

وی با اشاره به افزایش سهم قیمت مسکن در هزینه تمام‌شده یک واحد مسکونی گفت: درحالی‌که در سال 84 سهم زمین در تولید مسکن و هزینه آن 48 درصد بود، این عدد در سال 91 به 54‌درصد در شهرهای میانی و به 60درصد در کلان‌شهرها رسید. 

وی یکی از معضلات بزرگ بازار مسکن را واگذاری تراکم دانست و گفت: معتقدم وجود ابزارهایی برای کسب درآمد از قواعد شهری باعث نابسامانی این حوزه شده است و وقتی قانون به کالا تبدیل شود، این وضعیت دور از انتظار نیست. 

یزدانی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم ادامه داد: در بازه زمانی سال‌های 84 تا 92 به‌طور متوسط هر سال 5/1درصد از قدرت خرید خانوار برای کالاهای مختلف کم شد و درحالی‌که شاخص دسترسی به مسکن در ایران به 12 سال افزایش پیدا کرده، این رقم به‌شدت بحرانی است.

مدیر بازنگری طرح جامع مسکن با اشاره به خط فقر مسکن گفت: در حال حاضر 33درصد خانوار شهری دچار خط فقر مسکن هستند و در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند. وی تأکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم کل نیاز بازار مسکن 12 میلیون و 300هزار واحد مسکونی در این دوره خواهدبود که 9میلیون آن برای نقاط شهری است. یزدانی در ادامه افزود: معتقدم تا بازار مسکن از کسب درآمد خارج نشود و تمام اقشار جامعه دسترسی آسان و ارزان به زمین نداشته باشند، مشکل مسکن حل نمی‌شود و رفع این مشکل با مدیریت و برنامه‌ریزی شهری انجام می‌شود.