علی طاهری صنایع تولیدی و خدماتی بهینه ساز 021-66592126 info(@)behinesaz.com
کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram

صنایع تولیدی و خدماتی بهینه ساز

بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

کاغذ دیواری

صعود بی‌وقفه نرخ اجاره‌بها

بدیهی است ارزش ملک تأثیرگذارترین عامل برای تعیین اجاره‌بهاست. اما بازار مسکن با وجود کاهش ارزش واحدهای مسکونی همچنان با افزایش اجاره‌بها روبه‌روست.
به گزارش Consbank، در سال‌های اخیر که دوران رکود بازار مسکن را تجربه می‌کردیم ارزش ملک به‌ویژه واحدهای مسکونی با کاهش نرخ حدود 5درصدی همراه بوده است و براساس این افت بها به‌طور طبیعی اجاره‌بها نیز باید به همین نسبت کاهش می‌یافته که البته چنین نبوده است.
 
گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال جاری اجاره‌بها نرخ تورم 14،5درصدی را تجربه کرده و نسبت به سال گذشته افزایش قابل‌توجهی داشته است. برخی بر این باورند که در ابتدای امسال جبران کاهش نرخ 2درصدی سود سپرده‌های بانک‌ها بر دوش بازار مسکن افتاد و 10درصد افزایش اجاره‌بها نیز به همین دلیل است. نکته آن است که این افزایش مستقیم بر اجاره‌بها تأثیر داشته و تأثیر محسوسی بر بازار رهن نداشته است.
 
یکی دیگر از عوامل مؤثر بر اجاره‌بها به غیر از ارزش ملک میزان عرضه و تقاضا در سطح جامعه است. با توجه به این عامل شاید بتوان افزایش تقاضا در فصل تابستان را که به یک‌باره وارد بازار می‌شود از دیگر موارد تأثیرگذار بر قیمت اجاره در شرایط فعلی دانست. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در سال جاری دو عامل تقاضا و کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی با ورود هم‌زمان به بازار، افزایش قیمت اجاره‌بها را در پی داشته است. 
 
نکته قابل توجه آن است که رفتار متقاضیان و مالکان نشان‌دهنده رشد و ادامه این افزایش قیمت است به‌طوری‌که برخی کارشناسان معتقدند روند صعودی افزایش اجاره‌بها به نیمه دوم سال جاری نیز خواهد رسید. این درحالی است که به طور طبیعی نیمه دوم سال بازار با کاهش تقاضا روبه‌رو خواهد شد.

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد