علی طاهری صنایع تولیدی و خدماتی بهینه ساز 021-66592126 info(@)behinesaz.com
کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

فروشگاه اینترنتی بهینه ساز

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

راهی برای جلوگیری از سیاسی بودن نظام مهندسی

به عقیده یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس به رغم اینکه حدود 19 سال از تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گذشته اما هنوز تعدادی از آیین نامه های آن تصویب نشده و از آنجا که در حین اجرای برخی از مفاد آن مشکلاتی به وجود آمده، انجام برخی اصلاحات موجب تقویت این قانون خواهد شد.

علیرضا خسروی در گفتگو با خبرنگار "صما" با تاکید بر اینکه در این برهه زمانی اصلاح قانون کفایت می کند، اظهار داشت: رئوس مربع ساخت و ساز عبارتند از نظام مهندسی، شهرداری ها، وزارت راه و شهرسازی و کارگران ماهر که هنوز در سه راس کارگران ماهر، شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی با اشکالاتی مواجه هستیم، زیرا با سازمان نظام مهندسی هماهنگ نیستند.

 خسروی در ادامه افزود: به نظر می رسد با اصلاح قانون نظام مهندسی بین این ارکان هماهنگی لازم به وجود بیاید و در مجموع ساخت و ساز با اصول و طراحی بهتری انجام بگیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در حال حاضر فقط در بخش های معدن، ساختمان و کشاورزی سازمان نظام مهندسی وجود دارد، گفت: در مابقی حرفه ها هم اگر سازمان نظام مهندسی به وجود بیاید یک تقویت کلی را در پی خواهد داشت.

وی با استقبال از این موضوع که هر رشته ای در چارچوب قانون، سازمان نظام مهندسی مربوط به خود را تشکیل دهد، گفت: در حال حاضر به غیر از سه نظام مهندسی معدن، کشاورزی و ساختمان مابقی به صورت سطحی کار می کنند و فعالیت خود را به صورت مجمع و صنف انجام نمی دهند.

خسروی در خصوص میزان سنخیت رشته های مندرج در قانون نظام مهندسی با یکدیگر عنوان کرد: در حال حاضر مشکلی از جهت این سنخیت دیده نمی شود اما در اصلاح قانون نظام مهندسی بر این موضوع تاکید شده که پایه اصلی یکی از رشته های مهندسی باشد. به عنوان مثال یک دانش آموخته رشته کارشناسی تاریخ که فوق لیسانس معماری گرفته نمی تواند در نظام مهندسی عضو باشد.

وی در مورد بررسی عملکرد 20 ساله قانون موجود و ارزیابی نقاط ضعف و نقاط قوت آن گفت: یک نقطه ضعف مربوط به آیین نامه های قانونی است که مربوط به 19 سال پیش است، از سوی دیگر در قانون موجود تخلفات صنفی با ضرایب 18 سال پیش محاسبه شده و عملا دیگر کارآیی ندارد.

نماینده مردم سمنان و مهدی شهر در مجلس با تاکید بر اینکه باید آیین نامه اجرایی این قانون به روز شود، اظهار داشت: البته در مورد بخش هایی از قانون آیین نامه اجرایی نوشته شده اما خیلی به روز نیست. در همین رابطه در مباحثی که به تخلفات رسیدگی می کند، باید به روز رسانی انجام میشد که این اصلاحات در مورد مواد 32، 34، 117 و 106 صورت گرفته است.

وی در ادامه افزود: به عنوان مثال در قانون نظام مهندسی جریمه امضای غیرمجاز یک مهندس هزار تومان در نظر گرفته شده که در حال حاضر دیگر این مبلغ ارزشی ندارد. بنابراین در مواد 32 و 34 قانون ضمن تغییر برخی از روش ها، میزان مجازات برخی از تخلفات هم به روز رسانی شد.

خسروی اصلاح نحوه انتخاب رییس سازمان نظام مهندسی را از دیگر اصلاحات انجام شده در این قانون دانست و گفت: تاکنون روند انتخاب رییس سازمان نظام مهندسی اینگونه  بوده که وزیر سه نفر را به رییس جمهور معرفی و رییس جمهور یک نفر را برای این مقام انتخاب می کرد که در اصلاحات کمیسیون عمران مجلس تعداد افراد معرفی شده از سوی وزیر به دو نفر کاهش یافت تا حالت سیاسی بودن موضوع کمتر شود و در عین حال دست رییس جمهور هم برای انتخاب بازتر شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه افزود: عمدتا عنوان می شود که سازمان نظام مهندسی به یک NGO سیاسی تبدیل شده و این اصلاح از این جهت صورت گرفت که تا حدودی این موضوع را کمرنگ کند.

خسروی در مورد تضاد و تقابل قانون نظام مهندسی با سایر قوانین ها اظهار داشت: نکته اصلی سازمان نظام مهندسی این بود که در  کمیسیون ماده 100 هم دارای عضویت و هم دارای حق رای باشد اما چنین مساله ای امکان پذیر نیست. به عنوان مثال اگر یک ساختمان ایراد و اشکالی داشته باشد، در این صورت نظام مهندسی چگونه می خواهد در کمیسیون ماده 100 رای بدهد؟ آیا بر علیه یا به نفع خود رای می دهد؟ و این اشکالی است که به وجود می آید.

این نماینده مجلس لازمه دستیابی به یک انسجام فکری و رای نهایی در مورد اصلاح قانون نظام مهندسی را دور کردن آن از مسایل سیاسی و خارج کردن آن از زیر چتر حمایت دولت دانست و گفت: باید این نگاه حاکم شود که سازمان نظام مهندسی، یک NGO فنی و علمی است و باید کار فنی را از کار سیاسی جدا کرد و تنها در این صورت می توان به یک انسجام فکری در اصلاح قانون نیز رسید.

خسروی در پایان در مورد انتقادات وارده به کمیسیون عمران در خصوص نحوه بررسی اصلاح قانون نظام مهندسی گفت: در جریان این بررسی کمیسیون عمران از انجمن های صنفی، پیمانکاران، مجریان، کاردان ها، مرکز پژوهش های مجلس و دولت دعوت به عمل آورد و به مدت هفت ماه دو کارگروه در بخش های مختلف بررسی های لازم را در این مورد انجام دادند.