علی طاهری صنایع تولیدی و خدماتی بهینه ساز 021-66592126 info(@)behinesaz.com
کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

فروشگاه اینترنتی بهینه ساز

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

کمبود 600 هزار واحد مسکونی روستایی در ایران

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان این‌که از سال 1384 تاکنون سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی نوسازی شده است، اعلام کرد: روستاهای ایران در حال حاضر نیاز به ساخت 600 هزار واحد مسکونی جدید دارند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،عزیزالله مهدیان در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اهداف در نظر گرفته شده برای بنیاد مسکن از زمان آغاز به کار این نهاد اعلام کرد: این بنیاد که با هدف خانه دار کردن اقشار فرودست جامعه و بهبود وضعیت مسکن آن‌ها ایجاد شده از دهه 60 کار بازسازی خود در مناطق روستایی و جنگی را آغاز کرد که این روند تا امروز نیز ادامه داشته است.

وی با اشاره به طرح نوسازی واحدهای روستایی در برنامه دوم توسعه کشور اظهار کرد: از سال 1373و همزمان با آغاز این برنامه توسعه بنیاد مسکن با پرداخت وام‌های ارزان قیمت که سقف آن‌ها 150 هزار تومان بود سالانه 20 هزار واحد مسکن روستایی را نوسازی و بهسازی کرد.

مهدیان برنامه ریزی های صورت گرفته در قالب برنامه چهارم توسعه را یک جهش مهم در روند نوسازی واحدهای روستایی دانست و تصریح کرد: در قالب این برنامه و با طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی سالانه 200 هزار واحد مسکن در روستاهای ایران نوسازی شده اند و از سال 1384 تسهیلات مسکن به پنج میلیون تومان افزایش یافت.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن ادامه داد: در طول تمام این سال‌ها با کمک بانک مرکزی و اعتبارات در نظر گرفته شده از سوی بانک های فعال در کشور بنیاد مسکن تلاش کرده این روند نوسازی 200 هزار واحد روستایی در سال ادامه دهد تا جایی که درحال حاضر می توانیم ادعا کنیم حدود 40 درصد از کلیه واحدهای مسکونی روستایی کشور نوسازی شده اند.

وی با اشاره به هدف در نظر گرفته شده در قالب طرح جامع مسکن اظهار کرد: بر مبنای این طرح ما موظفیم تا پایان سال 1405 بیش از 75 درصد از واحدهای مسکونی روستایی کشور را نوسازی کرده و در مقابل حوادث و سوانح مقاوم کنیم.در حال حاضر سقف تسهیلات اعطا شده به این طرح ها 15 میلیون تومان است که پیش بینی می کنیم با توجه به کارمزد پنج درصدی آن بتواند بخش قابل توجهی ازنیاز روستاییان را برآورده کند زیرا دربخش روستایی تفاوت نگاه به خانه نسبت به واحدهای شهری وجود دارد و ما حتی با این تسهیلات می توانیم نزدیک به50 درصد از کل هزینه نوسازی واحدها را تامین کنیم.

مهدیان با بیان این‌که در طول سال های گذشته قرارداد بیش از یک میلیون و 641 هزار واحد روستایی در بانک‌ها ثبت شده است، عنوان کرد: از میان این قراردادها تاکنون کار بیش از یک میلیون و 573 هزار واحد آغاز شده و نزدیک به یک میلیون و 457 هزار واحد نیز با تکمیل کار در حال حاضر از سوی مردم استفاده می شود. همچنین بنیاد مسکن 350 هزار واحد زلزله زده یا خسارت دیده را نیز تامین و بازسازی کرده و در اختیار روستاییان قرار داده است.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به زندگی بیش از پنج میلیون و 800 هزار خانوار روستایی در تمام سطح کشور ایران اظهار کرد:‌ در حال حاضر تنها پنج میلیون و 200 هزار واحد مسکنی روستایی در کشور فعال است که این نشان دهنده کمبود 600 هزار واحد در روستا است. البته با توجه به این که در بسیاری از مناطق شهری ایران خانواده ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند این رقم چندان به چشم نمی‌آید.

وی ادامه داد: البته طبق پیش بینی های انجام شده تا سال 1405 شش میلیون و 200 هزار واحد مسکونی در سطح روستاها خواهیم داشت که پیش بینی می شود این رقم بتواند در کنار جبران کسری‌های فعلی بخشی از نیازهای آینده را نیز تامین کند.

مهدیان در پاسخ به سوال درباره برنامه های بنیاد مسکن در حوزه واحدهای روستایی دربرنامه ششم توسعه نیز اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی برنامه کلی خود در این حوزه را به یک طرح جامع مسکن اختصاص داده که بناست تا سال 1405 تکمیل شود قطعا برنامه های اصلی ما در این حوزه نیز چه در برنامه ششم و چه در دیگر بخش ها وابسته به همین طرح جامع مسکن خواهد بود که در آینده نزدیک تصویب می شود.

وی خاطرنشان کرد: البته تلاش می کنیم در راستای ایجاد طرح مهاجرت معکوس به روستاها و همچنین ایجاد عوامل تشویقی مانند یارانه آواربرداری یا تسهیلات با کارمزد پایین در برنامه ششم نوسازی واحدهای روستایی را تسریع کرده و به بهبود شرایط عمرانی در روستاهای کشور کمک کند.