علی طاهری صنایع تولیدی و خدماتی بهینه ساز 021-66592126 info(@)behinesaz.com
کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

فروشگاه اینترنتی بهینه ساز

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

در تدوین ضوابط نگرش همه جانبه داریم

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور معتقد است با استفاده از چند راهکار ساده همچون «تونل باد» امکان کاهش عوارض زیست محیطی ساخت وسازهای بلندمرتبه وجود دارد.

مطابق با ضوابط طرح تفصیلی جدید شهر تهران بنا بود شش ماه پس از تصویب و ابلاغ این طرح به عنوان نقشه راه ساخت وسازهای پایتخت، ضوابط بلندمرتبه سازی نیز تدوین وتصویب شود تا بعد از آن ساخت وسازهای بلندمرتبه(ساختمان های بیش از 12 طبقه) قاعده مند شوند. با آنکه طرح تفصیلی در 25 اردیبهشت ماه 1391 رونمایی و ابلاغ شد و طبق وعده مدیریت شهری باید نهایتا تا مهرماه همان سال به تصویب می رسید امروز با گذشت بیش از سه سال با وجود تدوین دفترچه بلندمرتبه سازی این ضوابط هنوز به مرحله تصویب و ابلاغ نرسیده است و مهم تر آنکه برخی خبرها حاکی از آن است که پیش نویس ضوابط بلندمرتبه سازی به دلایل فنی در جلسه شورای عالی شهرسازی هنوز مورد تائید قرار نگرفته است. از این رو شورای عالی شهرسازی و معماری کشور هرگونه ساخت وساز بلندمرتبه را منوط به تدوین و ابلاغ این ضوابط کرده و فقط پرونده 47 برج را که نیمه کاره بودند در مرحله بررسی قرار داده است.

به گزارش صما به نقل از «بلدیه» به نظر می رسد آنچه برخورد با ساخت وسازهای بلندمرتبه بدون ضابطه را در شهر تهران از سوی نهادهای بالادستی محکم تر از قبل کرده است برخی عوارض ناشی از اینگونه ساخت وسازها در سطح شهر است. به گفته کارشناسان شهری یکی از مهم ترین عارضه های بلندمرتبه سازی در بخش محیط زیست شهر است که مشکلاتی همچون تغییر غیرطبیعی دمای هوا و جلوگیری از وزش باد را سبب می شود. از این رو ساخت وساز­های بلندمرتبه نباید در کریدورهای هوایی شهر جایی که محل ورود باد به شهر است انجام شود. نقشی که منطقه 22 تهران که در منتهی الیه غرب شهر واقع شده است و مطابق با برخی مطالعات به دلیل بلندمرتبه سازی های بی ضابطه در چند سال اخیر چنین نقشی را از دست داده است. این در حالی است که بسیاری از کشورهای دنیا که در ساخت وسازهای بلندمرتبه به الگویی موفق دست یافته اند با استفاده از چند راهکار ساده توانسته اند عارضه های زیست محیطی برج سازی را به حداقل برسانند.

پیروز حناچی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور نیز معتقد است با استفاده از چند راهکار ساده همچون «تونل باد» امکان کاهش عوارض زیست محیطی ساخت وسازهای بلندمرتبه وجود دارد. او در این باره گفت: یکی از عوارض ساختمان های بلندمرتبه تونل باد است که در میان ساختمان های بلند که سرعت وزش باد بر خلاف دشت زیاد است ایجاد می شود. در سایر کشورهای دنیا روشی وجود دارد که پیش از آن که ساختمان در ابعاد اصلی ساخته شود آن را در قالب یک ماکت در ابعاد یک دهم می سازند و بعد آن را با عارضه تونل باد مواجه می کنند تا تاثیر جریان باد در منطقه مورد نظر مورد ارزیابی قرار گیرد.

او ادامه داد: تجربه ای که می توانست در مورد منطقه 22 شهر تهران هم اتفاق بیفتد. البته در مورد منطقه 22 چندین بحث وجود دارد. نخست آنکه این منطقه بخشی از کمربند سبز تهران است که بخش عمده ای از آن به دلیل ساخت وساز تعدادی تعاونی از بین رفته است. دوم آنکه ظرفیت جمعیت پذیری این منطقه با جمعیت فعلی این منطقه هماهنگی ندارد و همین مساله سبب شده تا زیرساخت های لازم برای خدمات رسانی در این منطقه فراهم نشود.

معاون شهرسازی وزیر راه تصریح کرد: در این مرحله اگرچه نمی توان به عقب بازگشت اما می توان اقداماتی کرد که به مشکلات موجود دامن نزنیم.

حناچی با بیان اینکه جلوگیری از گسترش عارضه های زیست محیطی در دستور کار قرار دارد، افزود: قطعا در موضوع تدوین ضوابط و تصویب ضوابط بلندمرتبه سازی سعی می‌شود که همه جوانب در نظر گرفته شود.