علی طاهری صنایع تولیدی و خدماتی بهینه ساز 021-66592126 info(@)behinesaz.com
کانال تلگرام بهینه ساز
Telegram
اینستاگرام بهینه ساز
Instagram
اپلیکیشن بهینه ساز بهینه ساز
بازسازی ساختمان|درب و پنجره فلزی|کابینت آشپزخانه|برق ساختمان|تاسیسات ساختمان|

فروشگاه اینترنتی بهینه ساز

تلفن تماس بهینه سازسفارش پروژه یا تماس تلفنیثبت سفارش

Save

کمد دیواری,قیمت کمد دیواری

کناف سقف,سقف کاذب

کاغذ دیواری

بازسازی ساختمان

تأثیر مسکن رایگان بر بازار مسکن

دولت در نظر دارد به صورت رایگان، مسکنِ حداقل 20 هزار نیازمند مسکن را که توان خرید آن را ندارند، تأمین کند.

به گزارش Consbank، علی ربیعی،  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد: تا پایان امسال 20 هزار واحد مسکونی به خانوارهای دارای معلول و همچنین زنان سرپرست خانوار تحویل داده می‌شود؛ خانوارهایی که به گفته برخی کارشناسان، در بازار خرید و فروش هیچ نقشی ندارند. 

چندی پیش، خبری از سوی ربیعی منتشر شد مبنی بر اینکه به 20 هزار واحد مسکونی به خانوارهای شناسایی‌شده دارای زن سرپرست خانوار یا دارای دو فرزند معلول تحویل داده می‌شود. 

به گفته وی: این فرایند در سال‎های آتی نیز ادامه خواهد یافت.  

ربیعی در ادامه افزود: شناسایی و اولویت‌بندی‌های لازم در این زمینه در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است.

 او با اشاره به تلاش‎های این وزارتخانه برای مسکن این قشر از جامعه گفت: تلاش‎های زیادی برای تحقق تحویل مسکن به خانوارهای یادشده در حال انجام است، ضمن آنکه تا پایان سال جاری خانوارهای شناسایی‌شده می‌توانند مسکن خود را دریافت کنند. 

این حمایت‌های دولت از اقشار کم‌درآمد در حالی صورت می‌گیرد که نقدهایی بر حمایت‌های تامین مسکن از سوی دولت وجود دارد و برخی کارشناسان این اقدام دولت را مانع مشارکت مردم در بازار خرید و فروش می‎دانند، البته برخی دیگر نیز این حمایت‌ها را برای کاهش فقر و مشکلات خرید و فروش مسکن مؤثر می‎دانند.

این در حالی است که رئیس کانون سراسری انبوه‎سازان تهران اظهار کرد: با توجه به کمبود 1.2 میلیونی واحد مسکونی در سال، 20هزار واحد ساخته‌شده توسط دولت آن هم برای اقشار کم‌درآمد بسیار ناچیز است، بنابراین ارائه این واحدها تأثیر چندانی بر بازار مسکن نخواهد گذاشت.

ایرج رهبر در ادامه صحبت‌های خود افزود: مجموع ساخت 20هزار واحد مسکونی در میان ساخت‌و‌سازهای انبوه و کمبود بیش از یک میلیون واحد مسکونی در سال تأثیرگذار نیست و چه بهتر که دولت‎ها از طبقات یک و دو ضعیف جامعه حمایت کنند تا مشکلات دیگر به وجود نیاید.

وی با اشاره به اینکه در میان حجم عظیم معاملات مسکن و ساخت و سازها، هرگز این گونه اقشار در بازار خرید و فروش سهم به‌سزایی نداشتند، افزود:حضور این افراد و میزان مشارکت آن‎ها در خرید و فروش و ساخت و ساز آنچنان ناچیز بوده که تاثیری در بازار مسکن نخواهد داشت. 

رهبر تاکید کرد: تحویل واحدهای مسکونی به این قشر نه خرید و فروش مسکن و نه مشارکت در ساخت و ساز را تحت‎الشعاع قرار می‎دهد، چرا که ممکن است تنها از سوی عده‌ای جو روانی ایجاد کند که چرا دولت مسکن رایگان می‌دهد.

پیش از این نیز در آمارهای بانک مرکزی می‌شد حضور مسکن‌های رایگان در اقتصاد ایران را مشاهده کرد. طبق بررسی بانک مرکزی در نیمه دوم سال 92 معادل 60 درصد خانوار ایرانی در مسکن خود ساکن هستند و 0.9 درصد در مسکن در برابر خدمت و بیش از 9 درصد هم در مسکن رایگان سکونت دارند و مابقی اجاره‌نشین هستند.